Poniedziałek, 31 marca 2014
Lipskie Targi Książki 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru378
Z punktu widzenia polskiego uczestnika tegorocznej edycji Lipskich Targów Książki (13-16 marca) ich nieoczekiwanym (niestety) bohaterem stała się prezentacja wydawców ukraińskich. Podzielona na dwa maleńkie stoiska miała znaczenie i wydźwięk olbrzymie – i takie też wzbudzała zainteresowanie niemieckich dziennikarzy, co i rusz kręcących się w pobliżu i rozmawiających z przedstawicielami (wydawcami i autorami) naszych wschodnich sąsiadów. Temat „ukraiński” zdominował także organizowany od 2012 roku (i w tym roku mający swój finał) program literacki „tranzyt. kilometr: literatura z Polski, Ukrainy i Białorusi”, w ramach którego odbyło się blisko dwadzieścia dyskusji, spotkań autorskich i prezentacji z udziałem nie tylko twórców z tych państw, ale także ekspertów reprezentujących rozmaite dziedziny. Bodaj największą gwiazdą cyklu był ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz, słusznie koncentrujący na sobie uwagę mediów i publiki w skupieniu słuchającej wystąpień, niejedno nagradzającej gromkimi brawami. Część paneli wchodzących w skład programu „tranzyt” (wielkie słowa uznania dla jego kuratora Martina Pollacka i koordynatorki Kateryny Stetsevych) została zmodyfikowana ze względu na aktualne wydarzenia na Ukrainie. Między innymi poświęcone analizie rynków książki w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, którego goście zastanawiali się, w jaki sposób ich uczestnicy mogą wspierać się nawzajem w budowie nie tylko niezależnego obrotu literaturą, ale i wolnej wymiany myśli i idei w ogóle. Zgodzono się, że ostatnią rzeczą, do jakiej należy dopuścić, to izolacja rynków zagrożonych utratą niezależności. Należy postawić na transfer nie tylko literatury, ale także ludzi, którzy biorą udział w jej powstawaniu – autorów, wydawców i tłumaczy. Reprezentująca targi w Kijowie „Książkowy Arsenał” Olha Zhuk wyrażała nadzieję na zainteresowanie imprezą naszych edytorów, zapraszając ich jeżeli nie na tegoroczną (organizowaną już w kwietniu i w niemałym stresie), …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1064 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się