środa, 20 czerwca 2007
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru197
Warto sobie to uświadomić… Narzekamy nieustannie, że na rozmaitych odcinkach życia książkowej branży nic tylko kapitalistyczne schody pod górkę, że z czytelnictwem mogłoby być lepiej, że książek jest za dużo lub za mało, że targi książki mogłyby wreszcie zmienić się na lepsze itd. A tymczasem książka powoli staje się z jednej strony jednym z najważniejszych sposobów prowadzenia młócki politycznej w Polsce, z drugiej zaś – katalizatorem nastrojów rozmaitych grup społecznych w narodzie. Książka jako oręż już jest niezastąpiona w walce o umysły Polaków, o ich ideowe oblicze. To właśnie ona stoi w centrum sporów o „nowy patriotyzm”, o „lepszą tradycję literacką”; to wokół niej toczy się narodowa potyczka z wrogami seksualnej normalności czyli „wstrętnymi pederastami”. W zasadzie nic w Polsce nie dzieje się ważnego bez książki w tle. Są, co prawda, jeszcze enklawy codzienności, gdzie książka nie ma wstępu, ale i to się zapewne wkrótce zmieni. Jeszcze chwila, a przeczytamy w doniesieniu PAP-u: „Książka narzędziem zbrodni! Na jednej z działek pracowniczych w Kielcach, podczas ożywionej i zakłócającej spokój publiczny debaty dotyczącej znaczenia twórczości Marii Konopnickiej w polskiej tradycji literackiej konkubent zabił konkubinę uderzeniem w głowę dwukilogramowym egzemplarzem dzieła Carla Sifakisa »Encyklopedia mafii amerykańskiej «. Policja bada, skąd narzędzie zbrodni znalazło się w tak nietypowym miejscu”. I tak oto książka w sposób płynny i łagodny z obszaru kultury wysokiej wkracza w brutalny świat zbrodni i występku. Nie ma się co dziwić, w nowoczesnym społeczeństwie …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 934 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się