Czwartek, 28 lutego 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru215
Minister kultury powołał Grzegorza Gaudena na stanowisko dyrektora Instytutu Książki z siedzibą w Krakowie. Podkreślam ów krakowski adres celowo, wszak nie od dzisiaj, ani nie od wczoraj krążą po Polsce pomysły, żeby Instytut Książki przenieść do Warszawy jako miejsca ze wszech miar lepszego od Krakowa. Idea ta ożywa wówczas, gdy nowi dyrektorzy swój stały adres zamieszkania mają w stolicy. Grzegorz Gauden jest co prawda poznaniakiem, ale jako redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” kojarzony był dotychczas ze stolicą. Jednak wszystko wskazuje na to, że teraz na stałe zamieszka w Krakowie: tak się bowiem składa, że jest to miasto Instytutu Książki, a także ładna miejscowość… Na wszelki wypadek dodam, że prawie tak ładna jak Wrocław, rodzinna metropolia ministra Bogdana Zdrojewskiego, który powołał warszawskiego poznaniaka na zaszczytną funkcję dyrektora krakowskiej (a przecież i narodowej!) instytucji. Groźba przeniesienia instytutu do stolicy realnie pojawiła się po raz pierwszy, kiedy za ancien régime’u minister Kazimierz Michał Ujazdowski podziękował niżej podpisanemu za dotychczasową pracę dyrektora instytutu. A mimo wszystko nie sądzę dzisiaj, żeby kiedykolwiek w przyszłości taka groźba była realna. I dobrze, a nawet bardzo dobrze! Jednak to nie adres Instytutu Książki jest najważniejszy, a stołeczne zapędy należy traktować z przymrużeniem oka. Istotne jest coś zgoła innego: a mianowicie kwestia, która zawiera się w pytaniu – czy Instytut Książki pod rządami Grzegorza Gaudena stanie się na trwałe ważną narodową …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 883 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się