Poniedziałek, 4 lipca 2022
„TRUDNY KOMPROMIS, KTÓRZY TRZEBA NALEŻYCIE PRZETRANSPORTOWAĆ DO POLSKIEGO PORZĄDKU PRAWNEGO”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 572 (12/2022)
W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji 20 czerwca ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw – akt prawny, który ma na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać w terminie do 30 dni od dnia opublikowania projektu w Biuletynie. Dyrektywa została przyjęta 17 kwietnia 2019 roku, a termin jej implementacji do krajowego porządku minął 7 czerwca 2021 roku. Z uwagi na to, że polski rząd zaskarżył art. 17 dyrektywy, prace nad implementacją znacznie się przedłużyły. 26 kwietnia 2022 roku TSUE oddalił skargę Polski, zatem nie było już przeszkód, by przygotować projekt ustawy i przedłożyć go do konsultacji. Projekt ustawy wprowadza m.in. nowe instytucje dozwolonego użytku, w tym np. pozwala korzystać z utworów w edukacji zdalnej, a także umożliwia instytucjom kultury, które gromadzą zbiory dziedzictwa filmowego i fonograficznego, na ich digitalizację w celu zachowania. „Projekt uwzględniający wytyczne Komisji Europejskiej stanowi, że to dostawcy usług są podmiotami korzystającymi z utworów zamieszczanych przez użytkowników, co oznacza, że to do nich należy obowiązek uzyskania licencji na korzystanie z zamieszczanych utworów (dotyczy to największych »graczy«, takich jak np. YT, czy FB i inne podmioty udostępniające treści użytkowników). Uzyskana licencja daje im możliwość legalnego publicznego …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 883 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się