środa, 21 maja 2008
„Czy wolna kultura jest legalna? Licencje Creative Commons w polskim prawie autorskim”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru221
Na czym polega idea wolnych licencji Creative Commons? Jakie są możliwości jej adaptacji do polskiego systemu prawnego? Co na ten temat sądzą prawnicy i przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania? Te kwestie zostały poruszone podczas konferencji „Czy wolna kultura jest legalna? Licencje Creative Commons w polskim prawie autorskim” zorganizowanej wspólnie przez Koło Naukowe Własności Intelektualnej Instytutu Państwa i Administracji oraz Creative Commons Polska, która odbyła się 25 kwietnia w sali senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Creative Commons jest międzynarodową organizacją specjalizującą się w działalności na rzecz twórców i artystów – pomaga im w zarządzaniu prawami autorskimi. Kolejny cel to systematyczne zwiększenie liczby utworów, które można swobodnie wykorzystywać, przetwarzać i wymieniać. Organizacja oferuje również darmowe narzędzia prawne i techniczne, pozwalające na swobodne działania w myśl zakładanej idei. Powstała pięć lat temu, jej oddziały działają obecnie w ponad 40 państwach (polski od 2005 roku). W słowie wstępnym prof. Niezgódka określił licencje Creative Commons jako krok w kierunku stworzenia globalnych rozwiązań w zakresie prawa autorskiego. Podkreślił wagę rozwiązań takich jak CC w sytuacji, w której zbiór przepisów dostosowanych wyłącznie do lokalnych uwarunkowań może okazać się niespójny z rozwiązaniami przyjętymi na świecie. Koordynator Creative Commons Polska, Alek Tarkowski, zwrócił z kolei uwagę, że ideą CC, w przeciwieństwie do …
Wyświetlono 25% materiału - 200 słów. Całość materiału zawiera 803 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się