środa, 9 lutego 2022
Rozmowa z DOMINIKIEM ZIELIŃSKIM, autorem albumu „Arkadius. Moda, która stała się sztuką”
Czy Arkadiusz Weremczuk widział już album? Jaka była jego reakcja? Do rąk Arka wydrukowany egzemplarz jeszcze nie trafił, ale zaraz po Nowym Roku powinien go otrzymać. Przeczytał natomiast książkę i widział projekt na etapie tuż przed drukiem. Był pod olbrzymim wrażeniem zarówno zebranych w niej informacji i materiałów, jak i samej oprawy graficznej autorstwa Maćka Januszewskiego. Zebranie takiej ilości faktów i uporządkowanie ich zajęło mi z przerwami kilka lat, a złożony materiał ilustracyjny wymagał artystycznego i równie kreatywnego potraktowania co sama twórczość Arkadiusa. Czekam z niecierpliwością na moment, kiedy Arek będzie miał tę efektowną publikację w ręku, bowiem moda i sztuka to tematy, którym w odpowiednim odbiorze szczególnie sprzyja książka tradycyjna, drukowana, i do tego w formacie albumowym. Jego ubrania nosiły Janet Jackson, Björk czy Christina Aguilera. W Polsce – Kora. Czy któraś z kolekcji Arkadiusa należy do pana ulubionych? Kreacje Arkadiusa szczególnie upodobali sobie z oczywistych względów artyści i celebryci. Różnorodność poszczególnych kolekcji i bogactwo treści, które ze sobą niosły, zjednywały mu coraz to nowym klientów, fanów i przyjaciół. Jeżeli chodzi o moje ulubione kolekcje, to są nimi osławiona i chyba najbardziej kontrowersyjna „Virgin Mary Wears the Trousers”, w której wykorzystał w bardzo wyestetyzowany sposób motywy religijne do przekazania głębszych treści, oraz „Queen of Sheba” – niezwykle wyrafinowana, bogata, wręcz królewska – jak mówi sam tytuł. Oszczędność kolorystyczna podkreślała skomplikowane, a jednocześnie bardzo kobiece kroje oraz spektakularny detal. Równie mocno podziwiam kolekcję dyplomową, która zdradzała nieoczywiste podejście Arkadiusa do mody i to dzięki niej stał się już na początku kariery ulubieńcem mediów. Arkadiusz Weremczuk, jak podkreśla pan w książce, to pierwszy z polskich projektantów mody, któremu udało się założyć i rozsławić swoją markę za granicą. W jaki sposób chłopak z komunistycznego kraju zdołał przekonać do siebie zachodni świat mody? Myślę, że oszałamiająca kariera Arkadiusa za granicą to przede wszystkim wynikowa jego kreatywności i pracowitości. Jego podejście do mody było z jednej strony tak nowe i świeże, a z drugiej tak przemyślane i nastawione na efekt, że …
Wyświetlono 25% materiału - 327 słów. Całość materiału zawiera 1311 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się