Piątek, 28 grudnia 2007
Rzecz o Dorocie Nowak
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2007
Za dżokejkę z pewnością się obrazi, ale ujeżdżaczka też nie brzmi dobrze, więc może raczej „dresażystka”? Bo uprawiany przez Dorotę Nowak sport nazywa się ujeżdżeniem (nie mylić z ujeżdżaniem) albo dresażem. „Cel ujeżdżenia to harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia, wyszkolenie go lekko niosącego jeźdźca, zrównoważonego, elastycznego, dobrze i szybko reagującego na polecenia. Dobrze ujeżdżony koń sprawia wrażenie, że wykonywanie nawet najtrudniejszych ćwiczeń przychodzi mu bardzo łatwo. Koń i jeździec powinni reprezentować wspólnie harmonię i elegancję, płynność ruchów, spokój, równowagę i wzajemne porozumienie” (za www.okonie.horsesport.pl). I kiedy patrzy się na Dorotę Nowak, szefową działu promocji i PR w Świecie Książki, słowa takie jak spokój, równowaga i elegancja nie zdają się nie na miejscu. Ma 37 lat (wygląda na mniej). Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Urodzona w Buenos Aires, gdzie rodzice przebywali na placówce (na pamiątkę jako drugie imię nosi Ines). Z Argentyny wróciła mając półtora roku, a zatem z oczywistych względów nic ze swego miejsca urodzenia nie pamięta. – Bardzo chcę tam pojechać – przyznaje jednak. W latach 1981-1985 wyjechała z rodzicami na placówkę raz jeszcze, tym razem do Nowego Jorku. Później, już w trakcie studiów, w 1993 roku, na roczny urlop naukowy udała się do Wiednia, by zbierać materiały do pracy magisterskiej na temat opery w Stanach Zjednoczonych. Asystentka reportera Po dwóch latach podjęła pracę w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ponieważ jednak z uzyskiwanego w niej …
Wyświetlono 25% materiału - 228 słów. Całość materiału zawiera 913 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się