Wtorek, 4 lipca 2006
Niewidoczny problem
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru171
W Internecie krąży około 20-25 tysięcy książek w wersji elektronicznej w języku polskim, na świecie prawdopodobnie kilkaset tysięcy pozycji. Pliki zawierające książki chronione prawem autorskim są przez polskie organa ścigania praktycznie niezauważane. Nie wykazywane przez biegłych sądowych, nie ścigane przez właścicieli i umarzane przez prokuratorów, praktycznie nigdy nie docierają na sale sądowe, powodując, że proceder ten staje się dopuszczalny i niekaralny. Rzecz paradoksalna biorąc pod uwagę, że już art. 1 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim stanowi, iż „przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).” Przejdźmy od razu do biegłych sądowych. E-booki trafiają do nich wraz z oprogramowaniem zabezpieczanym u piratów komputerowych, często bowiem e-booki i programy „idą w parze”. Nielegalnie wprowadzane pliki zawierające e-booki nie trafiają jednak do opinii wydawanych przez biegłych, spowodowane jest to: Po pierwsze pomijaniem zagadnienia ze względu na niejasną regulację prawną, która nie określa jednoznacznie kwestii legalności kopiowania i rozpowszechniania książek w postaci elektronicznej. Czy na przykład ściąganie książek z Internetu, nie jest legalne, skoro robimy to na własny użytek? Po drugie problemem dla biegłych jest identyfikacja produktu. W przypadku książek elektronicznych bez problemu można wskazać jedynie tytuł, czego w przypadku opinii nie można uznać za wystarczającą informację służącą identyfikacji publikacji. Jak na przykład ustalić właściciela praw autorskich do książki, której było co najmniej kilkanaście wydań, zaś wydawców co najmniej kilku? W przypadku Ebooka, gdzie mamy jedynie tytuł i …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 961 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się