Biblioteka Analiz podjęła nową inicjatywę. Po kilku latach pozytywnych doświadczeń ze szkoleniami w różnych dziedzinach związanych z rynkiem książki – od zarządzania wydawnictwem i działania promocyjne po zagadnienia prawa autorskiego – w sobotę 7 października odbyły się pierwsze zajęcia na Studiach Podyplomowych Edytorstwo i Rynek Książki. Zorganizowano je wraz z Warszawską Wyższą Szkoła Humanistyczną.
Zgłosiło się 20 słuchaczy, w tym niedawni absolwenci wyższych uczelni planujący podjęcie pracy w sektorze wydawniczym, a także osoby już pracujące w wydawnictwach, które chcą podnieść swoje kwalifikacje. W krótkiej uroczystości inauguracyjnej wziął udział Wojciech Wiśniewski, kanclerz WWSH, a do wygłoszenia pierwszego wykładu zaproszono znanego dziennikarza i pisarza Rafała A. Ziemkiewicza.
W trakcie inauguracyjnej sesji wykład zatytułowany „Rynek książki w Polsce” wygłosił Łukasz Gołębiewski. Piotr Dobrołęcki zaprezentował „Instytucje, organizacje, targi i media związane z rynkiem ksiązki”, Joanna Hetman mówiła natomiast o prawnych formach działalności firmy i ich konsekwencjach oraz o podstawach prawa pracy. Na temat zarządzania zasobami ludzkimi zajęcia prowadził Artur Pawłowski, doświadczony menedżer i wykładowca, a do niedawna prezes Wkry.
Następne zajęcia prowadzić będą osoby ściśle związane z praktyczną działalnością na rynku książki, a wśród nich: Jacek Bełdowski, prezes wydawnictwa Egmont, Mikołaj Burchard, prezes wydawnictwa Papilon, a poprzednio prezes Domu Książki Warszawa i dyrektor sprzedaży w Świecie Książki, Dorota Oleksiak, specjalista ds. public relations, wieloletni rzecznik prasowy WSiP, Artur Pawłowski, Anna Rucińska, kierownik Działu Praw Autorskich w Znaku, Tomasz Szponder, założyciel, współwłaściciel i prezes Domu Wydawniczego Rebis oraz Jakub Wośko, dyrektor ds. marketingu Grupy Matras, poprzednio dyrektor marketingu i sprzedaży oraz dyrektor wydawniczy i członek zarządu w Pascalu.
W programie studiów przewidziano, że w każdym miesiącu od listopada do marca przyszłego roku odbędą się po dwie sesje zwane zjazdami, zaś zakończenie studiów i uroczyste wręczenie dyplomów zaplanowano na 31 marca 2007 roku.
WWSH przyjęła w tym roku imię Bolesława Prusa. Rozpoczynający się rok akademicki jest czwartym w jej historii. Zakończenie poprzedniego było połączone z ukończeniem studiów przez pierwszych absolwentów. WWSH jest pierwszą w Polsce uczelnią niepubliczną, która realizuje program oparty na modelu kształcenia zintegrowanego – pierwszy etap nauczania obejmujący trzy semestry jest wspólny dla wszystkich studentów i służy poznaniu wiedzy ogólnohumanistycznej, w drugim etapie następuje specjalizacja i studenci dokonują wyboru specjalności – dziennikarstwo, polonistyka lub wiedza o kulturze. Szkoła prowadzi również studia podyplomowe, a wśród nich rozpoczęte właśnie we współpracy z Biblioteką Analiz Edytorstwo i Rynek Książki.
Więcej informacji na temat studiów podyplomowych udziela ich kierownik Anna Pietruczak, tel. (022) 8283628, e-mail: redakcja@biblioteka-analiz.pl.