środa, 17 kwietnia 2019
Między wierszami
Polskie piśmiennictwo filmowe zainicjował Karol Irzykowski. Mieczysław Wojtczak kontynuuje tę tradycję. Z jakim rezultatem? Na pewno odkrywczym. „Przeminęło… jednak pozostało” – taki tytuł noszą dzieje rodzimej kinematografii z lat 1944-1970 pióra wieloletniego szefa resortu filmowego w Peerelu (lecz już w epoce tow. Edwarda Gierka), zaprezentowane w Klubie Księgarza. To już piąta książka wspomnieniowa tego autora, wiernego – że użyję terminologii kibiców – barwom Studio Emka. Wcześniej pisał o literaturze i teatrze Polski Ludowej, swojej misji w Moskwie, gdzie w latach osiemdziesiątych piastował stanowisko attaché kulturalnego naszej ambasady oraz produkcji filmowej lat siedemdziesiątych. Teraz cofa się w czasie. Dwutomowa, monumentalna (w sumie 1144 strony!) edycja powstała w konwencji relata refero. Nić chronologicznej narracji tkają wiadomości odnalezione w rozmaitych, nierzadko pokrytych naftaliną archiwaliach albo pożółkłych annałach prasowych. Obcując ze swoistym zapisem kronikarskim historii naszej X Muzy, poznajemy – w niuansach! – roszady personalne w Zespołach Filmowych, precyzyjne dane o liczbie widzów i kin, stawki wynagrodzeń, jak również wszelkie zmiany prawne i – częstsze – instytucjonalne w tej branży. Czytamy także o licznych konfliktach władzy ze środowiskiem filmowym i absurdach uregulowań prawno-ekonomicznych torpedujących działalność resortu. Narracja jest na szczęście pełna odautorskich komentarzy, smakowitych cymeliów i pysznych dykteryjek, więc – jak mniemam – zainteresuje także szeregowych …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 808 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki