Poniedziałek, 1 czerwca 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru248
Trudno… Trzeba się przyznać. Otóż przyłożyłem rękę do inicjatywy Instytutu Książki, co polegało na skierowaniu do UOKiK skargi na działalność Empiku, który – jak mówi rzeczona skarga – nadużywa dominującej pozycji na rynku dystrybucji książki w Polsce. Szacowny Urząd nie tylko odrzucił skargę Instytutu Książki, ale uznał, że nie miała ona absolutnie żadnych podstaw i… wszystkim powinno wystarczyć krótkie wyjaśnienie rzecznika UOKiK, Konrada Grunera, że Empik nie narusza ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Otóż nie wystarcza! Dlaczego nie wystarcza, to wymaga osobnego uzasadnienia. Faktem jednak pozostaje, że Empik zatriumfował i w związku z tym wypada jedynie prosić jego szefów, żeby w swej łaskawości nie dorzynali wydawców, a jeżeli już, to niech czynią to łagodnie i w poczuciu troski o pozory etyki w wolnorynkowej grze o kasę. Jednocześnie chcę powiedzieć wprost: gdybym był na miejscu tych, którzy dyktują warunki owej wolnorynkowej gry, czyniłbym to samo. Należy oskubać wydawców do ostatniego piórka. Tak to wymyślono w dziewiętnastym wieku i nie ma powodów, żeby to zmieniać. Rzecz nie w moralnej ocenie działania Empiku. Rzecz w tym, że wydawcy sami do tego doprowadzili i dalej żyją w poczuciu niemowlęcej bezradności. Jakakolwiek inicjatywa wydawców, próbujących stworzyć front przeciwko „dominatorowi”, rozpada się błyskawicznie. Wystarczy, że Empik podejmie „indywidualne” negocjacje z wybranym przez siebie członkiem grupy i… inicjatywę szlag trafia. Mimo wszystko jednak innowacyjność Empiku w eskalowaniu brutalnych reguł gry zdumiewa …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 900 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się