Poniedziałek, 2 kwietnia 2012
Stanowisko SAiW „Polska Książka”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru324
Do 20 marca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwały konsultacje w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego i ochrony zdigitalizowanych zasobów. SAiW „Polska Książka” przesłało w ich ramach stanowisko na temat rozwiązań przyjętych w ostatnim istotnym dokumencie unijnym dotyczącym tej tematyki – w wypracowanym przez duńską prezydencję projekcie Konkluzji Rady Unii Europejskiej z 14 lutego. Projekt porusza większość istotnych wątków z wcześniejszych prac odnoszących się do rozbudowy Europeany, zwłaszcza z zalecenia Komisji Europejskiej z 27 października 2011 w sprawie digitalizacji i udostępniania w internecie dorobku kulturowego oraz w sprawie ochrony zasobów cyfrowych. Słusznie w wielu miejscach podkreślono, że bardzo istotne i pilne jest prawne uregulowanie problematyki dzieł osieroconych. W dokumencie zbyt mały nacisk położono jednak na istniejące już porozumienie między bibliotekarzami a przedstawicielami wydawców, autorów i organizacji zbiorowego zarządzania dotyczące digitalizacji równie istotnych z punktu widzenia wydawców utworów out-of-commerce – utworów o wyczerpanym nakładzie. Zbyt mało uwagi poświęcono także konieczności wypracowania w niektórych państwach członkowskich UE rozwiązań dotyczących elektronicznego egzemplarza obowiązkowego publikacji. Projekt Konkluzji porusza jedynie kwestię długoterminowego przechowywania takich materiałów, pomijając istotne dla wielu krajów, w tym Polski, stworzenie odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie. Bez wątpienia trudno wskazać inne alternatywne miejsca udostępniania zdigitalizowanego europejskiego dziedzictwa kulturowego poza Europeaną. Polska do października 2011 roku. dostarczyła do Europeany 639099 obiektów różnych typów (audiowizualnych, książkowych itp.), a zgodnie z ilościowymi zaleceniami Komisji Europejskiej do 2015 roku liczba ta ma ulec niemal potrojeniu i wynieść 1575000 obiektów (przy założonych 30 mln obiektów dla całej Unii). W pierwszej …
Wyświetlono 25% materiału - 248 słów. Całość materiału zawiera 992 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się