Wtorek, 28 maja 2013
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2013
Cóż za bezprecedensowa chwila w dziejach. Połowę miejsc pracy w Wielkiej Brytanii zajmują kobiety. W USA na każdych dwóch mężczyzn z licencjatem przypadają trzy równie wykształcone kobiety. Tak wydawca (Penguin) książki Hanny Rosin „The end of men and the rise of women” reklamuje jej tekst, zaliczając go do dzieł z gatunku „raz-na-pokolenie”. Co czytać należy jako „oryginalne”, więcej nic. Przyznać trzeba, że teza autorki – faktycznie oryginalna i budząca kontrowersje, wielu męskich czytelników może bulwersować. Rosin albowiem twierdzi wprost, że nastał kres męskiej dominacji. I to nie dlatego, że tak chcą feministki – autorka sięga do zestawień, przywołuje badania czynione przez socjologów i statystyków na całym świecie, porównuje i analizuje. Wyniki są jednoznacznie przerażające. It’s the end of the world of men. Czas się żegnać. Żartuję, a jakże, ale przy lekturze wcale nie było mi do śmiechu. Rosin przekonuje tysiącem przykładów, od najbardziej oczywistych do złożonych i nie od razu zauważalnych. „W nadmorskim miasteczku, gdzie od lat spędzaliśmy wakacje, w 2009 roku uderzyło mnie coś niezwykłego – pisze już we wstępie. – Gdy wychodziłam do sklepu, supermarketu czy lodziarni, obojętne, prawie nigdy nie spotykałam żadnych mężczyzn. (…) …
Wyświetlono 25% materiału - 187 słów. Całość materiału zawiera 748 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się