Wtorek, 27 lipca 2021
Rozmowa z BARTŁOMIEJEM ŚWIDERSKIM, autorem książki „Plaga”
„Plaga” by nie powstała, gdyby nie lockdown? W tym kształcie nie. Kiedy się zaczął, miałem w szufladzie nieudany kry­minał. Motyw pandemii wydał mi się brakującym elementem, zdol­nym uratować tę banalną historię. Atmosfera opresji, sanitarne gadżety z maseczkami na czele i dramatycz­ne sytuacje, z którymi pandemia zderzyła ludzi, były inspirujące. Śmiercionośny dla ludzi wirus oka­zał się zbawienny dla prozy. Wtedy zmienił pan tytuł? Zmieniłem prawie wszystko. To w zamyśle mechaniczne urozmaice­nie historii pchnęło ją na nowe tory. Postanowiłem „domyśleć” do końca wszystkie konsekwencje zmian w tek­ście i pokusić się o refleksję na temat tego, co obserwowałem w domu i za oknem. Tę mikro-i makrorzeczy­wistość lockdownu. To miała być „fikcja zakorzeniona w faktach”, w której tych faktów stale przybywa­ło. Przejście od kryminału z szuflady do „Plagi” zajęło mi prawie rok, ale bez lockdownu trwałoby to ze dwa albo trzy lata. To druga po inspiracji korzyść z pandemii – redukcja pokus odrywających od pracy. Książce patronuje opus magnum …
Wyświetlono 25% materiału - 155 słów. Całość materiału zawiera 621 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się