Wtorek, 22 grudnia 2009
Problemy z narodową statystyką
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru263
Tak jak obecnie, problem egzemplarza obowiązkowego i wtedy – czyli w pierwszych latach wolnego rynku książki – był bardzo istotny, zwłaszcza że pojawiły się tysiące nowych wydawców, którzy z braku wiedzy czy z powodu lekceważenia przepisów nie wykonywali obowiązku, czyli nie przesyłały egzemplarzy obowiązkowych do uprawnionych bibliotek. W dniach 26-27 listopada 1992 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się „Krajowa konferencja na temat egzemplarza obowiązkowego w Polsce”. Główny referat zatytułowany „Stan realizacji zarządzenia o egzemplarzu obowiązkowym w Bibliotece Narodowej” wygłosiła Hanna Zielińska z Biblioteki Narodowej. Nie było jeszcze ustawy o egzemplarzu obowiązkowym i obowiązywało wówczas „Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 2 sierpnia 1968 r. w sprawie dostarczania bibliotekom obowiązkowych egzemplarzy druków i nagrań dźwiękowych”. Zrządzenie to „nigdy nie było w pełni przestrzegane. Stopień jego realizacji tak w przeszłości, jak i obecnie, był raczej wyrazem dobrej woli wydawców i drukarzy, aniżeli przestrzegania prawa” – stwierdziła Hanna Zielińska w swoim referacie. Zarządzenie ministra przewidywało, że Biblioteka Narodowa otrzymywała cztery (!) egzemplarze obowiązkowe, z których „co najmniej dwa… powinny być przesłane równocześnie z wysłaniem egzemplarza sygnalnego”. „W 1990 roku nastąpiło załamanie się systemu egzemplarza obowiązkowego. Działalność wydawnicza i poligraficzna uległa głębokim przeobrażeniom. Masowo zaczęły powstawać wydawnictwa i drukarnie prywatne, które najczęściej nie były zorientowane w istnieniu instytucji egzemplarza obowiązkowego i w przepisach regulujących jego dostarczanie bibliotekom” – mówiła Hanna Zielińska. Biblioteka Narodowa starała się dotrzeć do nowo powstałych wydawnictw z informacją o obowiązującym Zarządzeniu. Referentka przedstawiła związane z tym trudności. „Nie jest to zadaniem łatwym. Adresy często okazują się już nieaktualne, niekiedy wręcz fikcyjne. Nawiązanie kontaktu z wydawcą nie zapewnia jeszcze uzyskania egzemplarzy. Licznych zabiegów wymaga skłonienie niektórych wydawców do …
Wyświetlono 25% materiału - 270 słów. Całość materiału zawiera 1081 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się