Czwartek, 7 kwietnia 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2016
Literatura utrwaliła legendę Woli, najbardziej proletariackiej dzielnicy Warszawy. W pierwszym rzędzie przyczynili się do tego Edward Szymański, lokator ocalałego z hekatomby miasta "Hrabiaka", czyli monumentalnej kamienicy Grocholskiego usytuowanej przy Wolskiej, oraz Konstanty Ildefons Gałczyński, wychowany w domu u zbiegu Grzybowskiej i Towarowej, zniszczonym podczas Powstania Warszawskiego. Ale także Stefan Wiechecki, który w felietonistyce uwiecznił koloryt Kercelaka i Światopełk Karpiński, uhonorowany nagrodą stolicy za "Poemat o Warszawie", opisujący też Wolę, co prawda głównie z wizyt w cukierni Zagoździńskiego (róg Syreny i Wolskiej), jak komentował Jerzy Paczkowski. Dodajmy do tego liczne akcenty wolskie w autobiograficznej prozie Mirona Białoszewskiego, dorastającego na terenach do Woli przygranicznych (Wronia i Chłodna). I teksty Jerzego Narbutta, mieszkańca tej ostatniej ulicy - do lata 1944 roku głównego szlaku komunikacyjnego z Zachodu na Wschód. Pięć lat później władza ludowa przesunęła granicę dzielnicy o kilkaset metrów w stronę Wisły w miejsce nowej arterii komunikacyjnej, wytyczonej przez urbanistów z Biura Odbudowy Stolicy. Nadano jej imię Juliana Marchlewskiego (po czterech dekadach abdykował na rzecz Jana Pawła II). Dzięki tej innowacji terytorialnej niżej podpisany stał się od drugiego roku życia (przeprowadzka do punktowca osiedla Za Żelazną Bramą) mieszkańcem Woli. Moja obecność …
Wyświetlono 25% materiału - 188 słów. Całość materiału zawiera 755 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się