środa, 4 lutego 2015
Użytkownicy Kindle pamiętają mniej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru400
Nowe badania wykazują, że czytając za pomocą Kindle dużo trudniej jest przypomnieć sobie chronologię faktów w opowiadaniu niż czytając książkę w miękkiej oprawie. Badania te są częścią dużego nowego ogólnoeuropejskiego projektu oceniającego wpływ cyfryzacji na efektywność czytania i zapamiętywania. Artykuł w biuletynie „Two Sides North America” (na podstawie artykułu Allison Ford, który pierwotnie ukazał się na stronie internetowej brytyjskiej gazety „Guaridan” 19 sierpnia 2014 roku), opisuje badania zaprezentowane we Włoszech na konferencji w grudniu 2014 roku, w których 50 czytelnikom dano do przeczytania to samo opowiadanie Elizabeth George. Połowa miała przeczytać 28-stronicową nowelę na Kindle, a połowa z książki w miękkiej oprawie, po czym sprawdzano stopień zapamiętania noweli przez czytelników, w tym głównych postaci i scenerii Anne Mangen z Uniwersytetu w Stavanger w Norwegii, główna autorka badań, uważa, że „dotykowe sprzężenie zwrotne z Kindle nie daje takiej symulacji do rekonstrukcji fabuły tekstu z pamięci jak robi to …
Wyświetlono 25% materiału - 147 słów. Całość materiału zawiera 590 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się