Poniedziałek, 22 września 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2008
Przepisy przejściowe zawarte na końcu ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: PrAut) nastręczają szereg wątpliwości interpretacyjnych, a także oporów o charakterze ideowym (chociażby co do instytucji odżycia praw autorskich i praw pokrewnych). Choć orzecznictwo w tym względzie jest jak dotąd nieliczne, wskazuje kierunki interpretacji kontrowersyjnych przepisów. Zdjęcia „próbne” W 1981 roku Jacek K. wykonał w Teatrze Nowym w Poznaniu w czasie prób przedstawienia „Oskarżony. Czerwiec 1956” w reżyserii Izabeli Cywińskiej cykl fotografii. 15 lat później – w 1996 roku zaprezentowano te zdjęcia na wystawie w foyer teatru, a następnie – na przełomie 1997 i 1998 roku – na poświęconej jubileuszowi 75-lecia teatru wystawie w Bibliotece Raczyńskich. Jacek K. wystąpił z powództwem do Sądu Okręgowego w Poznaniu, domagając się zasądzenia od Teatru Narodowego kwoty 31 960 zł wraz z ustawowymi odsetkami od 1 lutego 2005 roku tytułem wynagrodzenia za publiczne zaprezentowanie wykonanych przez niego zdjęć. Sąd Okręgowy powództwo oddalił, uznając je za bezzasadne. Stwierdził, że skoro sporne fotografie zostały wykonane w 1981 roku, należy zastosować do nich obowiązującą wówczas ustawę z 10 lipca 1952 roku o prawie autorskim (dalej: PrAut52). Zgodnie z art. 125 pkt 2 i 3 PrAut przepisy ustawy nowej stosuje się do utworów, do których prawa autorskie według przepisów dotychczasowych nie wygasły oraz do utworów, do których prawa autorskie według przepisów dotychczasowych wygasły, a które według nowej ustawy korzystają nadal z ochrony. Zdaniem sądu pierwszej instancji użyte w przywołanym przepisie słowo „wygasły” wyraźnie wskazuje, …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 973 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się