środa, 17 lutego 2010
Książka i prawo - Czego nas uczą wyroki?
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2010
Wejście w życie nowej regulacji ustawowej nie obywa się bez problemów – przede wszystkim problemów dotyczących sposobu oceny zdarzeń pojawiających się na czasowym styku regulacji poprzedniej i nowej. Rozwiązaniem tego typu konfliktów zajmują się tzw. normy kolizyjne czy – gdy mówimy wyłącznie o aspekcie czasowym konfliktu – przepisy intertemporalne (przejściowe). Ale niejednokrotnie nawet one nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania. Zdjęcia dawniej i dziś Rzecz jasna tego typu problemy pojawiły się, gdy polskie prawo autorskie doczekało się w 1994 roku rewolucji – uchwalenia, a następnie wejścia w życie nowej ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej PrAut), zastępującej poprzednio obowiązującą ustawę z 1952 roku o prawie autorskim (dalej PrAut1952). Co prawda w nowej regulacji znalazły się przepisy przejściowe, lecz dalekie były od precyzji. M.in. art. 124 § 1 wymienia utwory, do których stosujemy nowe przepisy, a w pkt 3 PrAut przewiduje, że nową ustawę stosujemy do utworów, do których prawa autorskie według przepisów dotychczasowych wygasły, a które według nowej regulacji nadal korzystają z ochrony, z wyłączeniem okresu między wygaśnięciem ochrony według ustawy dotychczasowej i wejściem w życie nowej ustawy. Fotografik Adam S. był autorem dwóch pocztówek z widokami Warszawy – jedna, drukowana w latach 1991-04, przedstawiała Kolumnę Zygmunta …
Wyświetlono 25% materiału - 204 słów. Całość materiału zawiera 819 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki