Poniedziałek, 18 października 2010
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru285
Złote czasy frankfurckich targów książki chyba powoli odchodzą w przeszłość. Rzecz nie w statystykach rzecz jasna! Te, umiejętnie spreparowane, niezawodnie zaświadczą o „wzroście” i świetlanej przyszłości: więcej wydawców, więcej odwiedzających, więcej kontraktów, więcej sprzedanych frankfurckich kiełbasek i więcej wypitego piwa… Zapewne zaświadczą o tym tegoroczne wskaźniki. Być może w związku z tzw. „ogólnym kryzysem”, niektóre dane statystyczne lekko wahną się w dół, ale nie na tyle, żeby w potargowych sprawozdaniach powiało jakimś nadmiernym pesymizmem. Tego jestem pewien. Mimo to jednak emocjonalny rytm targowej krzątaniny był w tym roku wyraźnie wolniejszy. Chciałoby się powiedzieć, że było jak w polskim filmie, czyli… „nic się nie działo”. Nie działo się zwłaszcza w hali nr 6, w której pracowali literaccy agenci. Po pierwsze było ich niewielu, po drugie zaś niewielu mieli klientów. Minęły czasy, kiedy hala z agentami tętniła życiem i mrówczą pracą. Punkt ciężkości przeniósł się w tym względzie do Londynu i … Internetu. Literacka Nagroda Nobla dla Mario Vargasa Llosy też nie wpłynęła na wzrost targowego tętna. A przecież powinna! Również ekspozycja Argentyny w roli gościa honorowego mogłaby cieszyć się większym zainteresowaniem. A ponadto?… Ponadto te same stragany z tymi samymi pamiątkami, w dodatku rozmieszczone w tych samych miejscach. Dopełniały one poczucia bezruchu i stagnacji. Książki rzeźbione w marmurze, wycinane w drewnie marynarki, …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 845 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się