Wtorek, 26 czerwca 2012
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2012
Hektary Jordaensów. Kto nie widział, niech zobaczy, koniecznie! Kiedy rozpoczniecie wizytę w Luwrze, startując od najdolniejszej kondygnacji (ze znakomitymi zbiorami starożytności egipskich), po jakiejś godzince, nasyciwszy oczy, wejdziecie ciut wyżej. I wkrótce traficie do sali z obrazami Jordaensa. Z hektarami Jordaensów! Nim tego nie obejrzałem na własne oczy, pojęcia nie miałem, że on tak zamaszyście zapełniał kolorem ogromne płótna. Toż to nie tylko samozaparcia trzeba, lecz również nie lada kondycji fizycznej… Ci, którzy zachwycają się potęgą matejkowskiej „Bitwy pod Grunwaldem”, stracą cały patriotyczny zapał w sali Luwru poświęconej flamandzkiemu pędzlarzowi; albowiem na ilość nasz naturalizowany Czech przegrywa z Jordaensem niczym ugodzony sulicą w skroń Ulryk von Jungingen. O jakości obydwu nie piszę, jakość – inna rzecz. Ale jeśli ktoś niebacznie zamarudzi przy Jordaensach, od razu niech spasuje z dalszym zwiedzaniem. Spuchnie. Nie dziwota; pewien mój znajomek trafnie określił Luwr (dwa kilometry fasady wzdłuż Sekwany, 35000 eksponatów) mianem nie tyle muzeum, co spotworniałego magazynu sztuki. Kiedy tam włażę, wybieram starannie możliwą jakkolwiek do objęcia przestrzeń ekspozycyjną, resztę pomijam. Obejrzawszy zaś, com sobie uprzednio założył, przysiadam skromnie …
Wyświetlono 25% materiału - 175 słów. Całość materiału zawiera 700 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się