Czwartek, 2 grudnia 2021
Andrus Kivirähk Listopadowe porzeczki tłum. Anna Michalczuk-Podlecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021 s. 288, ISBN 978-83-07711-5 Niebezpieczna to opowieść i podstępna. Czyta się ją gładko – płynnie przemyka zdanie po zdaniu, a nawet dzień po dniu, bo to historia rozpisana na trzydzieści listopadowych dni. Aż nagle człowiek niepostrzeżenie popada w ten błogi stan, kiedy to z bezpiecznej pozycji czytelnika kusi, by któremuś z bohaterów kibicować… Tylko komu? Staremu stodolnikowi Sanderowi? Chłop zdaje się na schwał! Nawet Zarazę potrafił oszukać! Być może jest i najmądrzejszy w całej wiosce. No i to do niego przychodzą wszyscy w  potrzebie – po radę i cenne owoce porzeczki, by za ich sprawą oszukać diabła, uchronić duszę. Tylko po cóż uczciwemu człowiekowi oszukiwać diabła? Po cóż te porzeczki w listopadzie? Ano po to, by tchnąć wywleczoną z piekła duszę w zlepioną z resztek gospodarczych kukłę i  stworzyć tym samym krata. A następnie owego sługę­demona wysłać na szabry. Niech nakradnie! Najlepiej ze dworu, bo tam, jak wiadomo, najwięcej. A przy tym najwięcej bezprawnie! Bo jakże to Niemcowi się tak powodzić może na estońskiej ziemi!? Niedoczekanie! Może więc Wiedźmie? W sumie zdaje się poczciwą starowinką. No ma podobno ogonek pod sukienką, ale od lat służy pomocą, na skraju lasu mieszka, do ludzi się nie pcha. Może jej? W  końcu serce okazuje tym, co to do niej przychodzą. Widać, że specjalistka w swojej branży. Tylko kiedy nieszczęśliwie zakochana dziewczyna prosi o  pomoc, odpowiada zmieszana: „mam wiele …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 879 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się