Wtorek, 4 lipca 2006
Opłaty z tytułu art. 20
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru171
Głównym źródłem wpływów Kopipolu i Polskiej Książki są opłaty wnoszone przez importerów urządzeń i nośników służących do wytwarzania kopii – rocznie oba stowarzyszenia ze wszystkich źródeł inkasują około 2 mln złotych. Dlaczego tak mało? Gdzie jest reszta, a właściwie gdzie są te prawdziwe pieniądze? Są trzy strony w grze o te pieniądze: wydawcy z autorami, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i główny, jak można domniemywać, płatnik – importerzy urządzeń kopiujących. Wydawcy wiedzą najmniej i są tymi, którzy tracą najwięcej. Nie ma co ukrywać, że nie szczędzą słów krytyki Kopipolowi i Polskiej Książce. Główny zarzut to mała kwota ściągana od płatników tytułem inkasa. Stowarzyszenie Polska Książka, jak powiedział dyrektor generalny Piotr Mańkowski, jest we wstępnej fazie rozwoju, przygotowuje się do działań na szerszą skalę. W pierwszym okresie konieczne było stworzenie podstaw, zebranie środków na jakąkolwiek działalność. Prof. Mieczysław Poniewski, szef Kopipolu, odpiera zarzut niskiej efektywności, wskazując choćby na koszty procesu sądowego toczonego od stycznia 1999 roku z Canonem – według różnych szacunków liderem wśród importerów urządzeń kopiujących. Ten koszt to m.in. 10 proc. kwoty roszczeń w stosunku do firmy Canon. Zarówno prof. Poniewski, jak i adwokat reprezentujący Kopipol prof. Jan Błeszyński są jednak bardzo oszczędni w udzielaniu informacji, ze względu na taktykę procesową. W procesie tym chodzi o dwie rzeczy. Pierwsza to roszczenie „informacyjne”, Kopipol zabiegał o orzeczenie, że koncern jest zobowiązany ujawnić wiarygodną dokumentację informującą o obrocie jego urządzeniami kopiującymi. Pozwalałoby to weryfikować rzetelność informacji podawanych przy rozliczeniach. Spór toczył się m.in. o ujawnianie numerów fabrycznych sprzedanych urządzeń. Jak się dowiadujemy, decyzja sądu na tym obszarze była korzystna dla Kopipolu, teraz chodzi o jej szczegółową interpretację. Po drugie sprawą ogromnej wagi jest …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1091 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się