Piątek, 28 kwietnia 2023
Rozmowa z ELŻBIETĄ ABŁAMOWICZ, autorką książki „Rzymianie i barbarzyńcy”
Skąd wzięło się u pani zainteresowanie starożytnym Rzymem? Imperium Romanum zaciekawiło mnie jako pierwowzór świetności i upadku wielkich mocarstw i przykład głoszonej nieraz tezy, że historia nie uczy, tylko się powtarza. Wielkie mocarstwa powstawały i rozpadały się, często z niejasnych przyczyn. Pierwszy był upadek Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku n.e., który stał się jakby archetypem następnych. W średniowieczu rozpadło się Imperium Mongolskie – ówczesny światowy hegemon. Imperium Osmańskie po I wojnie światowej ograniczyło się do rozmiarów obecnej Turcji. W XIX wieku rozpadło się też Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, od średniowiecza obejmujące wpływami ogromne obszary Europy. Niemal na naszych oczach nastąpił kres Imperium Brytyjskiego i Rosyjskiego. Kobiety też były gladiatorkami?! Nie wszyscy cesarze rzymscy lubili potyczki kobiet na arenie. Było to zjawisko rzadkie, ale panie walczyły od I w. p.n.e. aż po kres tych krwawych widowisk na przełomie V i VI wieku n.e. Marek Aureliusz, za panowania którego toczy się akcja powieści „Rzymianie i barbarzyńcy”, był poetą i myślicielem, a zbrojnych zmagań niewiast nie popierał. Tym niemniej podwładni ciągle domagali się „chleba i igrzysk”, więc – aby urozmaicać igrzyska …
Wyświetlono 25% materiału - 169 słów. Całość materiału zawiera 679 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się