Wtorek, 22 grudnia 2009
Czasopisma branżowe
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru263
Notes Wydawniczy Pierwszy numer „Notesu Wydawniczego” datowany jest „maj’92” i ukazał się z okazji XXXVII Międzynarodowych Targów Książki. Jako wydawcy figurują: „Ex Libris – The Polish and East European Review of Books” (który był dodatkiem do „Życia Warszawy”) oraz firma IPS – International Publishing Service, której właścicielem jest Grzegorz Majerowicz. Redakcja mieściła się w Warszawie przy ul. Obrońców 12. Ten pierwszy numer otwiera ogłoszenie hurtowni książek Współczesny Światowid, która informuje, że w ofercie ma „ponad 1000 tytułów!”. Mieści się przy ul. Obozowej 20 w Warszawie, a także ma oddziały w Gdańsku i Poznaniu. W tekście odredakcyjnym czytamy: „W ciągu ostatnich trzech lat rynek książki w Polsce zmienił się gwałtownie. Powstały setki nowych wydawnictw. Wydano tysiące nowych tytułów. Wiele z nich nie mogło się wcześniej pojawić z różnych względów – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Podstawowym problemem nas wszystkich – tych, którzy książkami zajmują się profesjonalnie, i tych którzy je czytają – jest niedostatek informacji”. W numerze tym zamieszczono kopię listu Grzegorza Boguty do Jana Olszewskiego, prezesa rady ministrów RP, w którym czytamy znamienne i jak się wydaje ponadczasowe (niestety) słowa: „Rada Polskiej Izby Książki po raz kolejny ex post dowiedziała się z prasy o nowych regulacjach podatku obrotowego, które znowu pogorszą – już wystarczająco trudną – sytuację książki, a tym samym pogorszą szansę społecznego dostępu do dóbr kultury i nauki”. Konkluzja tego listu brzmi bardzo aktualnie: „Rada Polskiej Izby Książki – korzystając z ustawowych uprawnień przyznanych izbom gospodarczym – zwraca się z gorącym apelem do Pana Premiera o interwencję w sprawie wyłączenia handlu książką z obciążenia podatkiem obrotowym dla dobra polskiej kultury i nauki”. Kopie listu były skierowane „do wiadomości” ministra finansów, ministra kultury i sztuki oraz do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu. Wygląda więc na to, że i dzisiaj mamy takie same problemy, jakie niemal dwadzieścia lat temu. Dalszy ciąg tej sprawy opisany jest w drugim numerze „Notesu Wydawniczego” (z czerwca 1992 roku). Ryszard Grąbkowski, dyrektor Polskiej Izby Książki (tak napisano), poinformował redakcję „Notesu”, że „premier przekazał sprawę ministrowi kultury i sztuki… i pełnomocnik ministra ds. książki Andrzej Rosner przygotowuje wraz z dyr. [Ryszardem] Grąbkowskim spotkanie ministra kultury (ministra i jego zastępców) z Polską Izbą Książki (z prezesem i wiceprezesami), na którym obie strony przygotują plan dalszych …
Wyświetlono 25% materiału - 369 słów. Całość materiału zawiera 1476 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się