Piątek, 12 lipca 2019
BADANIE KRAKOWSKIEGO BIURA FESTIWALOWEGO
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 501 (12/2019)
Centrum krakowskiego pola literackiego tworzą trzy kategorie aktorów: twórcy, wydawcy i organizatorzy wydarzeń. Nieco dalej sytuują się czytelnicy, tłumacze, krytycy i blogerzy. Na pozycjach peryferyjnych znajdują się stowarzyszenia, właściciele kawiarni literackich, bibliotekarze, agenci literaccy, drukarze i antykwariusze. Tak przynajmniej wynika z pionierskiego badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego efektem jest publikacja opracowana przez Mariusza Dzięgielewskiego, Annę Fiń i  Monikę Miszczuk-Wereszczyńską „»Dramat i życie«, czyli raport z badania krakowskiego pola literackiego”. Merytorycznym koordynatorem badania był Grzegorz Jankowicz. Inspiracją, jak przyznają badacze, był projekt naukowy „Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre`a Bourdieu”. Zasięg badania ograniczono do poziomu lokalnego – krakowskiego – co ma pozwolić na „pogłębioną analizę kondycji i funkcjonowania poszczególnych instytucji i aktorów pola literackiego”. W badaniu zastosowano technikę wywiadu pogłębionego z elementami wywiadu narracyjnego. W sumie przeprowadzono 35 wywiadów: pięć z pisarzami, cztery z organizatorami festiwali i innych wydarzeń literackich, dwa z dziennikarzami literackimi i po trzy z blogerami literackimi, wydawcami i  pracownikami wydawnictw (redaktorzy, korektorzy), tłumaczami, drukarzami, bibliotekarzami, antykwariuszami, pracownikami fundacji i stowarzyszeń literackich oraz właścicielami kawiarni literackich. Tytułowe pole literackie zostało zdefiniowane jako „wycinek świata społecznego zorganizowanego wokół działań o charakterze literackim, oznaczającego siatkę obiektywnych relacji między pozycjami, jakie zajmują poszczególni aktorzy funkcjonujący w jego obrębie”. Największy wpływ na krakowskie pole literackie mają więc twórcy. Badani zwracają jednak uwagę na to, że jest mnóstwo napięć i …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 936 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się