Poniedziałek, 31 marca 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru378
Najjaśniej świecącą gwiazdą polskiej literatury Anno Domini 2014 jest i na długo pozostanie Maria Lorek, autorka nieopublikowanego jeszcze „Elementarza”. To rzadki przypadek, kiedy uznanie dla autora poprzedza samo jego dzieło, o którym nie wiadomo nic, poza tym, że będzie wydane w kilkusettysięcznym nakładzie i stanie się wielkim medialnym wydarzeniem. Z tzw. przecieków wiadomo, że – jak donosi „Newsweek” – „będzie ono promować tolerancję, na obrazkach znajdą się dzieci niepełnosprawne, w okularach i o innym kolorze skóry”. Brzmi fascynująco. Sama autorka co prawda nie komentuje swojego przyszłego sukcesu, ale mimo to powiada: „nie chodzi tylko o rozwój inteligencji logicznej u dzieci. Einstein powiedział, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. To stwierdzenie trafne, zważywszy na fakt, że twórca teorii względności w żaden sposób nie mógł mieć w ręku przyszłego elementarza autorstwa Marii Lorek. Moje pokolenie trenowało wyobraźnię na „Elementarzu” Mariana Falskiego. Po latach nabrałem pewności, że co prawda wiedza czerpana z tego dzieła nie mąciła zbytnio moich myśli, ale wyobraźnię – jak najbardziej. Bez dwóch zdań: tekstem szczególnie porywającym i jednocześnie pobudzającym imaginację był w „Elementarzu” Falskiego „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima, utwór wybitny, dzisiaj uważany za skrajnie rasistowski. Gdy czytam w „Newsweeku”, że w dziele Marii Lorek też będzie o „innym kolorze skóry”, to wracam do czasów, kiedy moja wyobraźnia musiała po raz pierwszy zmierzyć się z …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 862 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się