środa, 3 lutego 2016
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2015
Pierwszy weekend astronomicznego lata miałem możność spędzić w Szczecinie. Za sprawą moderowania spotkań czytelniczych w ramach organizowanego już po raz trzeci przez Muratora i lokalne władze Miasteczka Literackiego. Funkcjonowało ono przez weekend na Placu Lotników. Ustawiono tam pasaż ze stoiskami wydawniczymi oraz estradę, z której goście opowiadali o swym dorobku. Nie zawsze pisarskim, jak choćby w przypadku Barbary Bursztynowicz. Przy okazji prezentacji wspomnieniowych migawek pt. "Jak w życiu" (Burda Książki) indagowano ją oczywiście o telenowelę "Klan", w której od początku (17 lat!) gra jedną z kluczowych ról. Natomiast Jan Nowicki miast omawiać swój wcale niemały (cztery tytuły) bagaż literacki snuł potoczysty monolog ogniskujący w sobie rozmaite zagadnienia; od starości w III RP do coraz bardziej użytkowej roli naszej kinematografii. Z kolei Stanisław Tekieli, autor pracy pod enigmatycznym tytułem "Burdubasta" (Poradnia K), apelował o reanimacje martwego języka, jakim coraz bardziej staje się łacina. Jeszcze w PRL-u musieli ją jako tako znać farmaceuci, lekarze i prawnicy, a dziś także osoby uprawiające te zacne profesje częściej chyba mają do czynienia z jej wersją kuchenną, niż kościelną. Elwira Fibiger opowiadała o "Duszy zaklętej w fortepianie" (Burda Książki), czyli o losach własnych antenatów, właścicieli renomowanej fabryki fortepianów i pianin powstałej w XIX-wiecznym Kaliszu, a znacjonalizowanej 67 lat temu podpisem komunistycznego ministra kultury i sztuki Włodzimierza Sokorskiego. Bogusława Sochańska mówiła o wyjątkowości spuścizny Jana Christiana Andersena, najsławniejszego Duńczyka wszechczasów. Pisarza - jak podkreślała - nie tylko dziecięcego. Dowodem krajowa edycja …
Wyświetlono 25% materiału - 234 słów. Całość materiału zawiera 936 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się