Wtorek, 25 maja 2021
Rozmowa z MARKIEM BARAŃSKIM, autorem książki „Wspomnienia 1943-1989”
Pana biografię zdeterminowało harcerstwo? Było bardzo ważne w mym życiu. Moi drużynowi – Janusz Ankudowicz i Andrzej Janowski – nie stosując natrętnej pedagogiki, nauczyli nas, czym jest najpierw działalność dla drużyny, a potem – dla szerszej wspólnoty, czym jest prawdziwy patriotyzm. Dzięki takim inicjatywom jak „Akcja Warmia i Mazury” mogliśmy zrozumieć także ludzi innych narodów, nawet Niemców. Moi drużynowi uczyli nas uczciwości, niewierzący Andrzej Janowski zwracał uwagę na to, że wierzący powinni zgodnie ze swymi zasadami chodzić do kościoła. Drużynowi „Czarnej Jedynki” budzili w nas patriotyzm, ukazując najpierw bohaterstwo Romualda Traugutta i innych powstańców, nie tylko tych z Powstania Styczniowego. Wdzięczny im jestem, że zapalaliśmy światła na grobach Powstańców Warszawskich, ale też na grobach tych, którzy polegli w walce z bolszewikami. Ale nie tylko drużynie zawdzięczam swój światopogląd. Bardzo ważne dla mnie były tradycje rodzinne, walka mojego ojca w Powstaniu Warszawskim, opowieści dziadków o tym, co robili w czasie pierwszej wojny światowej. Na moją postawę życiową wpłynęły także lektury oraz szkoła, do której chodziłem, a więc liceum im. Tadeusza Reytana. Zajmujące we „Wspomnieniach” wiele miejsca... Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku to liceum było jedną z najlepszych szkół w Warszawie, lecz wyróżniał je nie tylko wysoki poziom edukacji. Kilkoro spośród pedagogów uczyło w szkołach już w międzywojniu, wydaje mi się, że w „Polsce Ludowej” starali się kształcić młodzież tak jak dawniej. Inni, młodsi dostosowywali się do metodyki swych starszych kolegów. Niewątpliwie do utrzymania wysokiego poziomu szkoły przyczynił się dyrektor, Stanisław Wojciechowski. Dzięki temu, że chodziłem do tej szkoły w latach 19561960, wśród uczniów żywo były odbierane wydarzenia roku 1956 i powiew swobody, jaki wtedy miał miejsce. Wszyscy byliśmy przeciw stalinizmowi, nawet ci, których rodzice byli związani z panującym reżimem. Atmosfera szkoły spowodowała, że staliśmy się grupą prawdziwych przyjaciół. Wciąż utrzymujemy serdeczne kontakty, choć często dzielą nas poglądy …
Wyświetlono 25% materiału - 299 słów. Całość materiału zawiera 1196 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się