Czwartek, 2 grudnia 2021
Trafiłam ostatnio do zaprzyjaźnionej biblioteki. Jej kierownik bardzo ucieszył się na mój widok i powiedział: „Pani Karolino, z nieba nam pani spada. Muszę przetrzebić księgozbiór o rzeczy dawno nie wypożyczane, a tam… perełki. Żal oddawać na makulaturę. Może pani coś weźmie?”. I tak… wyrwałam ze szponów makulatury cztery książki. Jedną dla koleżanki, varsavianistki i przewodniczki po Warszawie. To znajdująca się już w moim księgozbiorze pozycja, wydana w 1972 roku przez PiW w słynnej serii z Syrenką, a zatytułowana „W Warszawie w  latach 1900­-1914”. Ta książka nie raz wspomagała mnie przy pisaniu różnego rodzaju varsavianistycznych artykułów. W końcu autorka to badaczka dziejów Warszawy. O tym, czym żyła dzisiejsza stolica Polski w  okresie zaborów, napisała kilka książek. Wszystkie pasjonujące, bo opierała się w  nich na… doniesieniach prasowych, ślęcząc godzinami w bibliotekach, które w czasach, gdy pisała swoje książki, nie miały zdigitalizowanych zbiorów. Trzy kolejne pozycje wzięłam z myślą o bibliotece naukowej Muzeum Niepodległości, w którym od niedawna pracuję, gdyż uznałam, że bardzo by się tam przydały. Dwie z  nich treścią nawiązują do profilu muzeum. Pierwszą jest wydany w  1975 roku przez Wydawnictwo MON „Pamiętnik powstańca” autorstwa Ignacego Radziejowskiego – uczestnika powstania listopadowego. Autor pamiętnika ruszył do powstania jako 15-­latek pieszo z Lublina do Warszawy. Był wtedy uczniem 5 klasy gimnazjum. By przyjęto go do wojska, powołał się na starszego brata. Brał udział m.in. w bitwach pod Kuflewem i Rajgrodem, gdzie został ranny. Był też więźniem Cytadeli Warszawskiej. Drugą książką jest wydana w 2021 przez IPN, i na dodatek nagrodzona nagrodą Pro Memoria przyznaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, publikacja autorstwa Marka Gałęzowskiego zatytułowana „Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w legionach polskich”. Treść zdradza już sam tytuł. Wzięłam też dla tejże biblioteki jeszcze trzecią książkę, wydaną w roku 2007, ale… do tej pory tam nie doniosłam. Dlaczego? Najpierw sama postanowiłam zajrzeć do środka. Jej tytuł to: „W cieniu mauzoleum. Wstrząsające wspomnienia konserwatora zwłok Lenina”. Autorem publikacji jest …
Wyświetlono 25% materiału - 316 słów. Całość materiału zawiera 1264 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się