środa, 2 listopada 2022
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 580 (20/2022)
Arkady powstały w maju 1957 roku w wyniku fuzji wydawnictwa Budownictwo i Architektura z oficyną Sztuka. Inspiracją dla nazwy wydawnictwa był miesięcznik artystyczny „Arkady”, który ukazywał się w Warszawie w latach 1935-1939. Początkowo wydawnictwo koncentrowało się na fachowych publikacjach z zakresu budownictwa i sztuk plastycznych, a także historii polskiej architektury oraz wydawało podręczniki i poradniki budowlane. Monumentalną publikacją, nad którą pracował ponad 100-osobowy zespół, była 17-tomowa monografia „Budownictwo betonowe”, realizowana pod naukowym kierownictwem Komitetu Inżynierii Polskiej Akademii Nauk. Wśród pierwszych tytułów wydanych w 1957 roku pod marką Arkad był album z rysunkami Artura Grottgera, szkice o dawnej Warszawie pióra Artura Międzyrzeckiego, „Moda kobieca XX wieku” Aliny Dziekońskiej-Kozłowskiej i „Elementy kompozycji urbanistycznej” Kazimierza Wejherta. Nową formą edytorską były albumy fotograficzne z zakresu architektury, publikowano również tłumaczenia zagranicznych publikacji technicznych, wśród których dominowały książki radzieckie, niemieckie i angielskie. Nawiązano kontakty z kilkunastoma odpowiednimi tematycznie wydawcami z państw bloku socjalistycznego, a także z wieloma wydawcami z Anglii, Australii, Belgii, Holandii, Francji, NRF, Włoch i Stanów Zjednoczonych. W wyniku tych działań rozwinął się eksport całych nakładów książek polskich tłumaczonych i drukowanych w Polsce – do Anglii, Austrii, Francji, Holandii, NRD, NRF, USA i ZSRR. Profil wydawnictwa poszerzył się o edycje albumowe i leksykony o sztuce, które dalej dominują w katalogu Arkad. Znacząca była międzynarodowa seria „W kręgu sztuki”, licząca blisko 30 tytułów, która ukazywała się w czterech wersjach językowych, jak też kilkutomowy cykl „Dzieje sztuki w Polsce”. Od lat w ofercie Arkad dominują książki dotyczące sztuki i architektury oraz budownictwa. …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 985 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się