Czwartek, 30 stycznia 2014
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2014
Może próżno szukać u nas wzrostu w większości dziedzin życia społecznego, ale jeśli chodzi o czytelnictwo to jest coraz lepiej. Z każdym rokiem Hiszpanie czytają więcej – mówi Joaquim Regué Déu, pracownik biblioteki Jaume Fuster w Barcelonie. W polskiej prasie co jakiś czas napotykamy artykuły o przeciwdziałaniu „wielkiej katastrofie kulturalnej”, będące raportem o „nieczytających wykształconych Polakach” czy bardziej bezpośrednie jak – „Nie czytamy. Naród głupieje”. I jeszcze dziesięć lat temu podobne frazy można było przeczytać w gazetach hiszpańskich. „La mitad de los espanoles no lee libros” (połowa Hiszpanów nie czyta) było niemal corocznym tytułem „El Pais”. Teraz to się zmienia. Hiszpanie kupują oraz wypożyczają coraz więcej książek. „Los espanolesleen... y mucho¨ (Hiszpanie czytają... i to dużo) – głosi kwietniowy tytuł jednego z artykułów w „Marca Espana”. Według badań Fnac, czyli tamtejszej sieci sklepów z książkami i muzyką (odpowiednik polskiego Empiku), 58 proc. Hiszpanów czyta od godziny do dwóch dziennie. To imponujący wynik w porównaniu z Polakami, wśród których podobna liczba w ogóle nie czyta książek. I w porównaniu z ich własnym, dwa razy niższym wynikiem sprzed dziesięciu lat. Hiszpanie czytają przede wszystkim swoją literaturę narodową. A Katalończycy, mieszkańcy Kraju Basków i Galicji czytają ponadto sporo książek napisanych w lokalnych językach – baskijskim, galicyjskim i katalońskim. Według wspomnianych badań Fnac, aż 41 proc. respondentów wskazało Arturo Pérez-Reverte jako ulubionego pisarza. Pérez to były korespondent wojenny i dziennikarz, który do dziś ma swoją kolumnę w „XL Semanal”, niedzielnym dodatku do ponad dwudziestu gazet hiszpańskich. Rekordy popularności biła jego książka „Klub Dumas”. To na jej podstawie Roman Polański w 1999 roku nakręcił film „Dziewiąte wrota”. Dalej w kolejności znajduje się Eduardo Mendoza (27 proc.), autor licznych kryminałów pełnych refleksji społecznych, z których najgłośniejszy to „Prawda o sprawie Savolty”. Opublikowany kilka miesięcy przed śmiercią Franco stał się symbolem demokratycznych przemian. Następni w kolejności są: Miguel Delibes (24 proc.), José Luis Sampedro (23 proc.) i Almudena Grandes (22 proc.). Spośród zagranicznych autorów Hiszpanie najczęściej wybierają José Saramago, portugalskiego noblistę, którego jako ulubionego wskazało aż …
Wyświetlono 25% materiału - 329 słów. Całość materiału zawiera 1317 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się