Poniedziałek, 26 lipca 2010
Rozmowa z Grzegorzem Skrzypkiem – właścicielem i prezesem Firmy Księgarskiej Serwis
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru279
Jak z punktu widzenia FK Serwis można podsumować 2009 rok? Wydaliśmy pewne środki na inwestycje, więc zapewne w poprzednich latach sytuacja finansowa firmy była nieco bardziej korzystna. Trzeba też pamiętać, że w ubiegłym roku widać było jednak pewne załamanie rynku. Pojawiły się problemy z płynnością finansową? W ubiegłym roku, zresztą tak jak i w tym, sprzedaż jest nieco mniejsza, także księgarze trochę gorzej płacą. Generalnie pierwsze półrocze wypadło słabiej. Oczywiście różne są tego przyczyny, jak tragedia pod Smoleńskiem czy majowa powódź, zresztą dotyczy to większości rynku. Pierwszy kwartał oceniam dość pozytywnie, jednak już w kwietniu i maju notowaliśmy gorszą sprzedaż niż rok wcześniej. Jednak największy udział w przychodach FK Serwis ma sprzedaż oferty edukacyjnej, dlatego okres najwyższych obrotów dopiero przed nami. Jak duży jest ten udział? Obecnie blisko 40 proc. Zresztą staramy się utrzymywać tę proporcję. W ostatnich latach obroty firmy regularnie rosły… To prawda, jednak w 2009 roku zanotowaliśmy spadek. Rok wcześniej mieliśmy 23,3 mln zł przychodu, na koniec 2009 – 19,3 mln zł. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy było kilka. W drugiej połowie roku firma przeniosła się do nowej siedziby. Przeprowadzka trwała miesiąc, w tym czasie musieliśmy ograniczyć naszą handlową aktywność. Powstała także nowa wzorcownia i magazyn, a to niesie ze sobą określone utrudnienia i koszty. Jaką powierzchnią dysponujecie? Łącznie jest to 1300 mkw., w tym 900 mkw. przeznaczone na magazyn. Macie możliwość jego powiększenia? Oczywiście, w obecnej sytuacji istnieje możliwość jego rozbudowy w górę. Wspomniane inwestycje sfinansowaliście z własnych środków? Częściowo tak, częściowo dzięki kredytowi bankowemu. Jak liczna jest grupa regularnych dostawców? Należy do niej około 100 firm. Jacy odbiorcy mają największy udział w obrocie FK Serwis? Nasi główni kontrahenci to księgarnie indywidualne. Generalnie współpracujemy z około 20 dużymi odbiorcami, w tej grupie są m.in. FK Jacek Olesiejuk, Azymut czy Matras, jednak regularną współpracę handlową prowadzimy z blisko 200 podmiotami. Od 10 lat firma zajmuje się także edycją i wyłączną dystrybucją bestsellerowych przecież książek prof. Michała Tombaka z zakresu zdrowego odżywiania… Ile tytułów ukazało się do tej pory i jaka była ich sprzedaż? To były cztery pozycje, ostatnia wydana w 1999 roku. W ostatnim okresie sprzedaż każdego z nich przekracza kilka tysięcy egzemplarzy. A jak doszło do współpracy z prof. Tombakiem?To był moment, w którym profesor szukał …
Wyświetlono 25% materiału - 370 słów. Całość materiału zawiera 1483 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się