Poniedziałek, 2 kwietnia 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru324
W styczniu i lutym bieżącego roku organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (a wśród nich SAiW „Polska Książka”) zadały Prokuraturze Generalnej pytanie: „Jaki jest powód tak niskiej skuteczności ścigania i karania naruszycieli prawa autorskiego w internecie?”. Udzielając odpowiedzi Prokuratura Generalna w zasadzie podzieliła niepokój autorów listu i pośrednio wskazała, że nie jest należycie przygotowana do działań takich jak ściganie przestępstw, które polegają na rozpowszechnianiu – bez upoważnienia – utworów chronionych prawem autorskim. PG ujawniła zarazem, że w 2011 roku wszczęła 8018 postępowań dotyczących przestępstw w obszarze prawa własności intelektualnej, ale ponad połowę tych postępowań… po prostu umorzyła. Zaledwie 2048 wniosków trafiło do sądów. Prokuratura przyznała również: „W 18 proc. ze zbadanych postępowań dotyczących przestępstw w obszarze prawa własności intelektualnej doszukano się nieprawidłowości w decyzji podjętej przez prokuratora”. Mimo narastającego problemu piractwa PG ma świadomość swojej niskiej skuteczności. Autorzy odpowiedzi powiadają wprost, że poziom postępowań nie ulega poprawie w ostatnich latach, a to powoduje rosnącą frustrację pokrzywdzonych – przede wszystkim wydawców. Owo zniechęcenie objawia się m.in. nieskładaniem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa ani wniosków o ściganie. Jest to zjawisko groźne dla porządku prawnego w Polsce w ogóle. PG wskazuje dwie drogi wyjścia z impasu. Po pierwsze postuluje podnoszenie poziomu wiedzy i specjalizację samych prokuratorów zajmujących się problematyką prawa …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 820 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się