Poniedziałek, 14 listopada 2016
Nowatorski projekt dla potrzebujących
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru447
Art. 33 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który umożliwia przygotowanie książek w formatach dostępnych dla osób niewidomych i niedowidzących bez uiszczania opłat na rzecz autorów i wydawców, bez konieczności pytania ich o zgody. Jednak zaledwie ok. 5 proc. udostępnionych dzieł występuje w formie dostępnej dla tych osób. Zazwyczaj dotyczy to publikacji drukowanych alfabetem Braille'a, książek mówionych (m.in. nagranych na płytach CD-audio i mp3, a także w formie cyfrowej - standard DAISY, format Czytak), jak również tekst cyfrowy, czyli zapis tekstu literackiego umożliwiający jego odczyt na monitorze brajlowskim lub mową syntetyczną.Przy ocenie wagi tego projektu niezmiernie ważny wydaje się jego wymiar i znacznie cywilizacyjne oraz społeczne. Dlaczego zaangażowanie i wsparcie wydawców dla tego procesu jest tak ważne? - Bez dobrowolnego, aktywnego udziału wydawców oferta wydawnicza dla niewidzących będzie nadal bardzo ograniczona. To fakt, za który wszyscy razem odpowiadamy i który źle o nas świadczy - twierdzi Grażyna Szarszewska, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.Wiadomo jednak, że z punktu widzenia wydawców najważniejsza w całym systemie jest gwarancja odpowiedniej ochrony treści i praw autorskich przed ewentualnymi  niekontrolowanymi wyciekami i nieautoryzowaną dystrybucją. W naturalny dla siebie sposób wydawcy obawiają się utraty kontroli nad elektronicznymi plikami. Dlatego ich najważniejszym postulatem i oczekiwaniem wobec takiej platformy dystrybucyjnej jest gwarancja w pełni bezpiecznego systemu udostępniania treści elektronicznych wyłącznie uprawnionym osobom.Ibuk Libra Light to wspólne dzieło Polskiej Izby Książki, Działu Zbiorów dla Niewidomych w Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz eksperci z Grupy PWN. …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 955 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki