Poniedziałek, 11 września 2006
Nominacje do Nike
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru177
Ogłoszono siedem książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literackiej Nike. Najważniejszego wyróżnienia na polskim rynku wydawniczym, które w dużej mierze kreuje bestsellery i mody literackie. Pięć tytułów to proza: „Paw królowej” Doroty Masłowskiej (Lampa i Iskra Boża), „Wszystkie języki świata” Zbigniewa Mentzla (Znak), „Warunek” Eustachego Rylskiego (Świat Książki), „Wołoka” Mariusza Wilka (Wydawnictwo Literackie), „Lubiewo” Michała Witkowskiego (Korporacja Ha!art). Wśród finalistów znalazły się też dwa tomy poetyckie – „Dwukropek” Wisławy Szymborskiej (a5) oraz „Ta chmura powraca” Piotra Matywieckiego (Wydawnictwo Literackie). Moim zdaniem największe szanse na Nike mają: „Warunek”, „Wołoka” i „Dwukropek”, ze wskazaniem na znakomitą powieść Rylskiego. Ta jednak nie miała przychylnych recenzji w „Gazecie Wyborczej”, co może wpłynąć (choć przecież nie musi) na ostateczny werdykt jury. Wydaje się mało prawdopodobne by Nike po raz czwarty przyznano za tomik wierszy, choć „Dwukropek” uznany został za jeden z najciekawszych wydanych ostatnio zbiorków Szymborskiej. Dziwić może brak eseistyki w gronie finalistów, ale też dzieł wybitnych w 2005 roku w tej kategorii nie było. Sporą odwagą wykazało się jury nominując dwójkę dwudziestoparoletnich autorów – Michała Witkowskiego i Dorotę Masłowską. W dodatku obydwie książki są kontrowersyjne, poruszają tematy drażliwe, pisane są językiem dalekim od literackich konwencji. Ale też przełamują stereotypy, szokują i przez to osiągają swój cel. Nie mniej jednak Nike dla Masłowskiej lub Witkowskiego (zwłaszcza tego ostatniego) wzbudziłoby falę krytyki. Wątpię, by jurorzy się na to zdecydowali, zwłaszcza, że trudno stawiać „Lubiewo” na równi z „Warunkiem” (co, poniekąd, już się stało). Tak czy inaczej, w polskiej literaturze idzie nowe, skoro o najwyższe laury …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1000 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się