Piątek, 24 maja 2019
Horace McCoy: Czyż nie dobija się koni? tłum. Lesław Haliński, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2019, s. 152, ISBN 978-83-8116-576-1 Sugerują się Państwo blurbami z czwartej strony okładki lub ze skrzydełek? Ja raczej nie, ale kiedy – nazywając ją „pierwszą amerykańską powieścią egzystencjalną” – lekturę rekomenduje Simone de Beauvoir, nie trzeba mnie dłużej namawiać do czytania. Z entuzjazmem sięgam po nowe wydanie mikropowieści Horace’a McCoya pt. „Czyż nie dobija się koni?”, tytuł kojarzony przede wszystkim z ekranizacją Sydneya Pollacka. Filmu nie widziałam, ale literacki pierwowzór zrobił na mnie duże wrażenie. McCoy pisze o świecie dobrze sobie znanym. Przenosi nas do Ameryki lat trzydziestych, w sam środek Wielkiego Kryzysu. Głównych bohaterów – nastoletnich Glorię i Roberta, którzy znaleźli się w Hollywood z pragnienia sławy i lepszego życia – poznaje ze sobą na ulicy. Młodzi decydują się na udział w tanecznym maratonie, który gwarantuje darmowe posiłki i miejsce do spania, obiecuje kontakty ze światem filmowym oraz wabi główną nagrodą w wysokości tysiąca dolarów. Niewinna zabawa okazuje się upiornym widowiskiem (naprawdę organizowanym w ówczesnych Stanach Zjednoczonych), konkursem, w którym bardziej od umiejętności tanecznych uczestników weryfikuje się ich wytrzymałość. Po 110 minutach sesji tanecznej następuje dziesięciominutowy odpoczynek. Ten cykl powtarza się bez przerwy, do momentu, aż na parkiecie nie ostanie się …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 828 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się