Czwartek, 6 września 2018
Wszyscy doskonale wiemy, że pisarze to krezusy – takiemu Mrozowi czy Bondzie daleko jeszcze do Kinga, Rowling czy innej Jamesowej, ale jak na nasze warunki radzą sobie nieźle i nie muszą co rano zapychać do jakiegoś korporacyjnego mordoru. Czasem któryś się wychyli i bluźnie, że z pisania wyżyć się nie da, zarobki ze sprzedaży są „pożałowania godne”, no ale co, sami sobie winni, piszą tak, że się czytać nie da. Na pocieszenie (?) powiedzieć można, że nie są sami – prowadzone w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii badania dotyczące zarobków brytyjskich autorów zebrano w raporcie opublikowanym przez Authors’ Licensing and Collecting Society, z którego wynika, że owszem, dochody spadają. „Mediana rocznych przychodów wynosi obecnie 10,5 tys. funtów (niecałe 12 tys. euro)”. W roku 2013 wynosiła ona 11 tys. funtów, w 2005 – 12,5 tys. Kilkanaście lat temu i siła nabywcza funta była większa, i mieszek z euro też był bardziej nabity, sięgał 16 tys., co wcale nie było tak mało. A to, że autorki otrzymują trzy czwarte tego co autorzy, to już niewarte wspomnienia. Jak to zwykle bywa, są dwie szkoły – nazwijmy je falenicka i otwocka, bo konflikt pewnie i nas dotknie. Przedstawiciel angielskich wydawców nie czekał długo: „Nie chcemy wypowiadać się na temat różnic w płatnościach między płciami dopóki nie otrzymamy …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki