Czwartek, 29 października 2020
BRANŻA W ZESTAWIENIACH GUS
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 533 (20/2020)
Na koniec września 2020 roku w rejestrze REGON wpisanych było 4,6  mln osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (bez osób fizycznych prowadzących gospodarstwa indywidualne w rolnictwie). Dla porównania na koniec 2019 roku w rejestrze funkcjonowało 4,5 mln podmiotów. Sektor prywatny stanowi prawie 96 proc. zbiorowości ogółem. W ogólnej liczbie podmiotów dominowały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w rejestrze jest ich 3,3 mln. Ilu wśród przedsiębiorców jest wydawców? Dane o liczbie podmiotów ujęte są według działów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Działalność wydawnicza określona jest kodem PKD 58 i zgodnie z definicją obejmuje „wydawanie: książek, broszur, folderów, słowników i encyklopedii, atlasów i map, gazet, czasopism i pozostałych periodyków, książek telefonicznych i wykazów adresowych oraz pozostałych publikacji takich jak: edycję oprogramowania”. I  dalej: „Działalność wydawnicza obejmuje nabywanie praw autorskich do treści publikacji oraz udostępnianie tej treści ogółowi społeczeństwa poprzez wydawanie i rozpowszechnianie jej w różnych formach, tj. drukiem, w formie elektronicznej lub dźwiękowej, przez Internet, jako wyroby multimedialne, takie jak: słowniki, leksykony, encyklopedie na CD-ROM, z wyłączeniem wydawania filmów”. Na koniec września zarejestrowano 12.953 firmy prowadzące działalność wydawniczą. To o 25 jednostek więcej niż w sierpniu tego roku. Spośród nich 7368 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W  sektorze publicznym działa 26 jednostek. Dla porównania na koniec 2019 roku firm prowadzących działalność wydawniczą odnotowano 12.979, natomiast na koniec 2018 roku – 13.004. Pod względem zatrudnienia w wydawnictwach na koniec września przeważały podmioty o …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 955 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się