Wtorek, 22 grudnia 2009
Ostatnie zachowane zestawienie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru263
W Bibliotece Narodowej zachowały się „Zestawienia inicjatyw wydawniczych” z roku 1989 sygnowane przez Departament Książki i Bibliotek w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Odnoszą się one do okresu od 1 stycznia do 15 października i zostały przeznaczone „Do użytku wewnętrznego”, jak wyraźnie zaznaczono. Są opracowane niezwykle skrupulatnie i obejmują tytuły z literatury pięknej zebrane w 19 biuletynów, z których każdy podsumowuje kolejny dwutygodniowy okres. Ostatni biuletyn zawiera „inicjatywy” zgłoszone od 1 października do 15 października, czyli w gorącym okresie już po powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Ale dawna praktyka jeszcze funkcjonowała, bo na jej ślady trafiamy jeszcze w 1999 roku. We wspomnianym ostatnim biuletynie znajdujemy zgłoszenie Wydawnictwa Literackiego, które zapowiada wydanie „Trędowatej” autorstwa „H.Mniszek” (tak jest zapisane) jeszcze w 1989 roku w nakładzie … 200 tys. egzemplarzy. W opisie podano, że będzie to „wznowienie poczytnej powieści z 1909 roku opowiadającej o melodramatycznych dziejach miłości guwernantki Stefci do magnata Waldemara Michorowskiego. Posłowie Teresy Walas”. Ossolineum zamierzało natomiast wydać (w serii „Biblioteki Narodowej”) „Rękopis znaleziony w Saragossie” Jana Potockiego w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo MON, czyli dzisiejsza Bellona, zgłosiło chęć wydania zbioru opowiadań Romana Bratnego zatytułowanego „Łysa woltyżerka” (nakład 100 tys. egz.), a nieistniejące już wydawnictwo Polonia zgłosiło do wydania w 1991 roku „zbiór mikroopowiadań” Jarosława Abramowa-Newerly’ego „Pan Zdzich w Kanadzie” (50 tys. egz.). Skromniej w tym zestawieniu wygląda zamiar Czytelnika, aby wydać w nakładzie 30 tys. egzemplarzy i to również w 1991 roku „nową książkę eseistyczno-reportażową wybitnego pisarza, traktującą o historycznych przeobrażeniach społeczeństw republik radzieckich w latach 80-tych” zatytułowaną „Kirgiz schodzi z konia. Post scriptum”, oczywiście autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego. Dodajmy jeszcze zgłoszenie Wydawnictwa Literackiego wydania w 1991 roku w serii „Dzieł” Czesława Miłosza „Zniewolonego umysłu” w nakładzie 60 tys. egzemplarzy z zaznaczeniem, że będzie to wydanie „II kraj[owe]”. Warto jeszcze wymienić tytuły, które miały się wówczas ukazać w najwyższych nakładach. „Casino Royale” I. Fleminga („pierwsza z cyklu powieść o przygodach superagenta Bonda, której akcja rozgrywa się w kasynie – uważana przez krytykę za najlepszą”) miał wydać MAW czyli Młodzieżowa Agencja Wydawnicza w nakładzie 200 …
Wyświetlono 25% materiału - 332 słów. Całość materiału zawiera 1330 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się