Poniedziałek, 13 stycznia 2025
ADAM MYSIOR WE WSPOMNIENIACH PRACOWNIKÓW GWO
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 633 (1/2025)
Adam Mysior – polski matematyk, urodził się 19 stycznia 1953 roku, a zmarł 11 maja 1998 roku. Doktorat obronił w styczniu 1980 roku. Temat jego pracy brzmiał: „O klasach regularności i zwartości”. Promotorem był prof. dr hab. Jerzy Mioduszewski, a recenzentami – prof. dr hab. Ryszard Engelking i prof. dr hab. Kazimierz Gęba. Był współzałożycielem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Tak mogłaby wyglądać notka w encyklopedii. Chcemy jednak pamiętać i przywołać postać niezwykłego człowieka, jakim był Adam. Budził w nas emocje, wyzwalał talenty, o które byśmy się nie podejrzewali. W trakcie rekrutacji pytał o oglądane w kinie ostatnie filmy czy przeczytane książki. Pożyczał też książki do czytania, które mu się podobały i był ciekaw naszego zadania. Wyjście na wspólne obiady całą firmą – 8-10 osób w pierwszym czy drugim roku działalności wydawnictwa – nie było obowiązkiem, było świętem i z przyjemnością szliśmy spędzić resztę dnia we własnym towarzystwie. Konkursy na najśmieszniejsze powiedzenie, na odgadnięcie „kto jest kto” na fotografii z dzieciństwa, świętowanie szampanem kolejnego sprzedanego miliona egzemplarzy (jeden milion = jeden szampan), wyjazdy na żagle czy zabawy karnawałowe tworzyły w pierwszych latach istnienia wydawnictwa niezwykle silną więź między pracownikami. Mimo że niektórych nie ma w firmie już od dłuższego czasu, przyjaźnie przetrwały do dzisiaj. Wydaje się, że było bajecznie i idylla mogła trwać, ale... przede wszystkim perfekcja. Krążył w firmie żart, że Adam zrobi korektę nawet na kartce świątecznej od przyjaciół. Nie wszyscy są gotowi na dzielenie się wspomnieniami o Adamie – zbyt dużo emocji i wspomnień. O historii GWO opowiada Małgorzata Dobrowolska, współwłaścicielka wydawnictwa: – Wydawnictwo założyliśmy wspólnie z mężem Adamem Mysiorem. Adam był cenionym wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim i świetnym pedagogiem – jego wykłady przyciągały rzesze studentów. W 1991 roku w wydawnictwie było tylko dwoje pracowników – mój mąż i ja. Redagowaliśmy książki, kontaktowaliśmy się z drukarniami, zajmowaliśmy się promocją, sprzedażą, marketingiem, księgowością, wysyłką… Wszystkie działy wydawnictwa pracowały bardzo wydajnie, …
Wyświetlono 25% materiału - 310 słów. Całość materiału zawiera 1243 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się