Poniedziałek, 28 października 2013
O rosnącym potencjale standardu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru366
Międzynarodowy Standard Kodujący dla Tekstów, w skrócie ISTC, jest jednym z najmłodszych standardów rynku wydawniczego, w Polsce oferowanym jedynie przez Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka”, będące jedną z dziesięciu na świecie Agencji Rejestracyjnych ISTC. Lokuje to Polskę, obok Belgii, Chin, Holandii, Kanady, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w elicie państw wyznaczających nowe trendy i kierunki rozwoju na rynku książki. Najogólniej rzecz ujmując, standard ISTC umożliwia precyzyjną identyfikację dzieł tekstowych oraz odróżnienie ich od innych, nawet pozornie identycznych tekstów. Umożliwia on także grupowanie numerów ISBN odnoszących się do tego samego tekstu, a różniących się między sobą, na przykład z uwagi na różne wydania. Standard ISTC umożliwia szereg zastosowań, w niniejszym artykule skupimy się jednak tylko na tych, które są lub mogą być istotne w relacjach bibliotecznych. Rejestracja danej publikacji w systemie ISTC, w Polsce możliwa za pośrednictwem SAiW „Polska Książka”, wiąże się z szeregiem korzyści zarówno dla autorów oraz wydawców, jak i dla czytelników. Każdemu utworowi zarejestrowanemu w systemie ISTC nadawany jest unikatowy numer, pozornie podobny do numeru ISBN, jednak faktycznie różniący się od niego zawartością informacyjną. Zastosowanie ISBN, jako identyfikatora danego wydania publikacji, prowadzi do sytuacji, gdy jednemu tekstowi często odpowiada kilka lub nawet kilkanaście różnych numerów ISBN. W przypadku ISTC jeden unikatowy numer przypisany jest do wszystkich manifestacji danego …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 860 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się