Niedziela, 30 kwietnia 2017
Rozmowa z Grzegorzem Rogowskim, autorem książki „Skazane na zapomnienie”
– Żadnej z opisywanych w książce artystek nie powiodła się kariera artystyczna w USA. Z powodu bariery językowej? – Nie tylko. Tamara Wiszniewska przypływając do Stanów Zjednoczonych, znała już dość dobrze angielski. Lena Żelichowska i Nora Ney szybko się go nauczyły na miejscu. Problemem był na pewno silny słowiański akcent. Niemniej nie język stanął na drodze mym bohaterkom do kariery w USA. To one same porzuciły takie plany, nie chcąc zaczynać wszystkiego od nowa. – Jedna z bohaterek pracy osiągnęła w USA sukces… gastronomiczny. – Janina Wilczówna ciężką pracą zaoszczędziła z mężem nieco pieniędzy i mogła pozwolić sobie na wynajęcie sporej restauracji w Dallas. Był to wówczas (koniec lat czterdziestych) najelegantszy  przybytek kulinarny w mieście. Cieszył się renomą i popularnością nie tylko pośród wytrawnych smakoszy. Nazywał się Old Warsaw, serwował też potrawy kuchni polskiej. Janina zatrudniała wielu Polaków, nie tylko znajomych aktorów, jak na przykład przedwojennego amanta – Mieczysława Cybulskiego, ale także uciekinierów z załóg polskich transatlantyków cumujących w amerykańskich portach. – Ojciec Tamary Wiszniewskiej był Ukraińcem, trafił nawet do Berezy Kartuskiej. Miało to wpływ na jej działalność zawodową? …
Wyświetlono 25% materiału - 179 słów. Całość materiału zawiera 718 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki