Wtorek, 7 stycznia 2020
Aleksander Żabczyński, wzięty amant kina II RP, prawie wszystkich bliskich stracił w czasie drugiej wojny światowej. Opisano to dokładanie w dwóch biografiach artysty, na kanwie których ma wkrótce powstać film. Mam na myśli pracę Olgi Gaertner „Aleksander Żabczyński. Pierwszy amant II RP”, opublikowaną nakładem Skarpy Warszawskiej w 2014 roku, oraz wydaną rok później przez Rebis książkę Ryszarda Wolańskiego „Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia”. Aktor, którego muzyczną wizytówkę wykorzystano w tytule drugiej z publikacji, bynajmniej nie lubił wspominać. Zapewne pragnął uciec od tragicznej przeszłości. Kiedy powrócił do Polski Ludowej – w roku 1947 – poddano go skrupulatnej inwigilacji. Komuniści podejrzewali, że kapitan Aleksander Żabczyński, który walczył między innymi pod Monte Cassino, może być tajnym emisariuszem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W ramach operacji pod kryptonimem „Wisła” ubecy deptali mu po piętach. W ich wnikliwych raportach zachowały się także meldunki o wizytach aktora na cmentarzach powązkowskich. Starych – tam odwiedzał mogiłę matki – oraz Wojskowych, gdzie przychodził na grób ojca i młodszej siostry Aliny. Cała trójka zmarła w międzywojniu. Rodzice – na skutek przypadłości kardiologicznych, siostra zaledwie w wieku 27 lat. Jej zgon osnuwa nimb tajemnicy. Mogiły symboliczne „Bezpieczniacy” odnotowali też wizytę Żabczyńskiego w kwaterze powstańczej batalionu „Baszta”. Na usytuowanej tam tablicy pamiątkowej widnieją personalia jego starszej siostry Zofii Hörl oraz siostrzenicy, noszącej także to imię. Należały do Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego pełniły funkcję – odpowiednio – sanitariuszki i łączniczki. Po kapitulacji Sadyby – 2 września 1944 roku – wzięte do niewoli przez Niemców i rozstrzelane w masowej egzekucji. Ich ciała spłonęły na stosie. O symboliczne miejsce spoczynku zadbali powstańczy kombatanci. Upamiętnienia nie doczekał się za to w PRL-u szwagier aktora. A był nim pułkownik Wilhelm Franciszek Hörl, Austriak po mieczu, legionista, uczestnik wojny z …
Wyświetlono 25% materiału - 285 słów. Całość materiału zawiera 1140 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się