Czwartek, 5 września 2013
Temat numeru
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2013
Książki to małe podróże. Dzięki nim nie ruszając się z salonu, z ulubionego fotela i spod najukochańszego koca zwiedzamy cały znany świat. A co jeśli jedna z tych przygód wydarzy się naprawdę? Jeśli dostaniesz szansę wyprawy w miejsca, które do tej pory znane Ci były tylko z kart ulubionej książki? No i gdyby chodziło o Afrykę… Przeczytałem, wymarzyłem, pojechałem! Tak mógłbym powiedzieć po powrocie z Czarnego Lądu. Zaczęło się niewinnie, bo jak na mężczyznę przystało, nie mogłem się oderwać od przygód dzielnego Tomika „Tomek na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego to dla wielu chłopców moment, kiedy zaczynamy marzyć o wyprawie do Afryki. Trudno mi określić taki moment dla dziewczynki, gdyż nigdy nie byłem przedstawicielką płci pięknej, ale dla ułatwienia możemy chyba przyjąć, że wiele z dzisiejszych pań też przeżyło etap zauroczenia dzielnym Tomaszem. Zanim na podróż jakąkolwiek się zdecydujemy, wielu z nas zaczytuje się tak popularną dziś przecież literaturą podróżniczą. To niezwykły moment, kiedy uczymy się, że świat poza birem i domem istnieje, są ludzie mówiący w dziwnych językach, a za siedmioma górami jest kolejna. Być może taka, na której jeszcze nie było człowieka. Próżno nam wtedy sięgać po Lema czy tak bliskiego mi George’a R. R. Martina i ich wymyślone światy! Nasz jest wystarczająco niezbadany by dać nam przygód bez liku i niebezpieczeństw nad miarę. A to wszystko nie w kryminałach czy fantastyce, ale właśnie w przygodzie podróżniczej. Nie ma przecież szansy byśmy odwiedzili każdy zakątek świata, ale dzięki barwnym opisom możemy doświadczyć namiastki odległych wypraw. Śmiem jednak twierdzić, że po kilku tomach z Wojciechem „Gringo” Cejrowskim czy Martyną „Martą” Wojciechowską, w najzagorzalszym domowniku obudzi się pełnokrwisty podróżnik. Kiedy ten ogień w nas wybuchnie, należy go podsycać najlepszą literaturą. Ale nie w rozumieniu palenia stosów z książek! Czytajmy, moi drodzy, o tym gdzie jedziemy. Dla przykładu… Kenia. Niezwykły kraj położony na równiku, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Tak różnorodny, że nie sposób go opisać w jednym zdaniu, książce, powieści czy życiu. Żeby poznać, trzeba zobaczyć. W moim przypadku zaczęło się od Kapuścińskiego. A raczej od nieudanej próby przebrnięcia przez prozę najlepszego z polskich reportażystów. Przyznam otwarcie, że nie potrafiłem zrozumieć o czym jest „Heban”. To trudna lektura, jak chyba wszystko, co wyszło spod pióra Pana Ryszarda. Ale mnie strudziła do tego stopnia, że odłożyłem ją na później. Musiałem dojrzeć literacko, aby w pełni zrozumieć i docenić warsztat, przesłanie, energię, które niosła książka. Bardzo szybko znalazłem jednak zaspokojenie reportażowego głodu w fenomenalnym tytule „Żar” Dariusza Rosiaka. Autor zabrał mnie na długą wyprawę po politycznych, kulturowych i ekonomicznych szlakach z bohaterami tak wyrazistymi, że chwilami zastanawiałem się, czy nie znam ich od wielu lat. Ta …
Wyświetlono 25% materiału - 432 słów. Całość materiału zawiera 1729 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się