środa, 22 kwietnia 2015
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru405
Major K., nasz opiekun w studium wojskowym w czasach, kiedy studenci raz w tygodniu naciągali na siebie stosowny zielony przyodziewek i pobierali nauki militarne, zwykł dzielić się z nami sentencją, do której był niebywale przywiązany. Otóż, patrząc w przestrzeń z filozoficznym wyrazem twarzy, cedził z wolna: – Na pochyłe drzewo i Salamon nie naleje… – tu zawieszał się na chwilę, po czym donośnie kończył: – Ale, panowie studenci, nie należy w to wierzyć! Nie ma takiego drzewa, na które Salamon nie może nalać! – Wiedział, co mówi, i był w tym wiarygodny, wszak przeszedł cały szlak bojowy od Lenino po Berlin i niejedno przeżył. Widział po naszym zachowaniu, że jego refleksja budzi w nas szacunek, ponieważ popadaliśmy w długotrwały stupor. Podobnego szacunku doznałem, gdy kilka dni temu Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło ocalić w Polsce czytelnictwo, księgarnie, pisarzy, wydawców i cały pozostały drobiazg książkowej branży. Otóż dotarło do mnie, że mój major miał rację: Salamon obleje każde krzywe drzewo! Pozornie to niedorzeczność, bo PSL i książka mają ze sobą tyle wspólnego co koza z pustym garnkiem. A jednak… PSL uznało, że sprawy książki, jej obecność i ranga w świadomości społecznej są tak samo ważne jak ceny skupu żywca, rosyjskie embargo na nasze jabłka, a także unijne dotacje dla rolników. Naprawdę uznało?!… Wolne żarty. Otóż to blef, zabawa i takie tam przedwyborcze mruganie …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 886 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się