środa, 23 grudnia 2020
Wydawcy i księgarze dla Niepodległej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 537 (24/2020)
W ramach cyklu „Wydawcy i księgarze dla Niepodległej” prezentujemy artykuły o ważnych dla polskiej kultury księgarzach i wydawcach. Artykuł dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w  ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Materiał dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa. Krakowskie początki Jan Jerzy Fryderyk Friedlein urodził się w 1771 roku w małym miasteczku bawarskim Deutenheim w pobliżu Neustadt (ok. 40 kilometrów na północny wschód od Norymbergi). Był synem pastora Karola Fryderyka Friedleina i Elżbiety Rebeki Sybilli z domu Steinhauserin. Nie poszedł w ślady ojca i nie został duchownym. Wyuczył się zawodu introligatora i po wyzwoleniu ruszył w świat starym rzemieślniczym obyczajem. Jako wędrowny towarzysz introligatorski trafił do Krakowa i był jednym z wielu niemieckojęzycznych osadników przybyłych na ziemie zajęte przez zaborców. Zgodnie z dawnym zwyczajem wkupił się do lokalnego cechu introligatorskiego, ofiarowując stosowny klejnot do skrzynki cechowej, po czym został przyjęty do grona czeladników i zatrudniony w warsztacie Marcina Pietrzykowskiego. Szybko zaczął starania o dopuszczenie go do grona mistrzów. W 1797 roku otrzymał prawa obywatelskie. Zamieszkał w kamienicy przy Rynku Głównym 30 i rozpoczął samodzielną pracę introligatora we własnym warsztacie, prowadził też sklep z książkami, w ofercie którego znalazły się podręczniki, modlitewniki i kalendarze, starał się o  pozwolenie na otwarcie czytelni i wypożyczalni. Jak pisze Jan Adamczewski …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 821 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się