Wtorek, 23 czerwca 2009
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2009
Ostatnio spędzić musiałem sporo czasu w poczekalniach lekarskich. Nie uważam tego za dopust boży, jako że nadganiam zaległości w lekturze. Tym razem czytanie szło mi opornie – kryzys wyzwolił w ludziach przekonanie, że, po pierwsze, za kłopotami stoją „oni”, i, po drugie, „onych” koniecznie trzeba nazwać, napiętnować, zniszczyć. I nawet jeśli nie dałem się sam wciągnąć w rozmowę, musiałem chcąc nie chcąc przysłuchiwać się mędrcom z lekarskiej poczekalni. Nie mam zamiaru zanudzać czytelników relacjonowaniem, czego dowiedziałem się o „onych”, bo podobne tajemnice mają do przekazania pasażerowie autobusu, klienci w osiedlowym sklepie czy taksówkarze. To elementy spiskowej teorii dziejów, wiary jednoczącej ponad podziałami. Jak dowodzi David Aaronovitch w „Voodoo histories” (Cape), każde załamanie się rynku, każda wojna, każda trudna do opanowania epidemia sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, kto za tym stoi i co z tego ma, albo mieć będzie. Niestety, zwykle palec ludu wskazuje Żydów – Aaronovitch, zreformowany komunista, swoją narrację zaczyna mniej więcej od I wojny światowej; w 1919 nastąpił faktyczny koniec starego świata, ludzie byli przerażeni pierwszym konfliktem prowadzonym w nowocześnie morderczy sposób, nie mogli uwierzyć w nadejście nowej ery. Jakże łatwo było znaleźć tych, którzy pociągali za sznurki, wśród „obcych”. Nikt w takiej sytuacji nie bierze pod uwagę, że z obcymi żyło się od wieków; wystarczyło, że mieli inne obyczaje, inny język, inną religię. Autor nie wymienia oczywiście wszystkich okoliczności pojawiania się teorii spiskowych czy wskazujących na nie „autentycznych dokumentów”, jak np. niesławne „Protokoły mędrców Syjonu”. Wspomina Pearl Harbor, które potrzebne było Rooseveltowi, by wreszcie przystąpić do wojny; zabójstwo Kennedy’ego, śmierć Marilyn Monroe i księżnej Diany (wszak zostali zamordowani na rozkaz władz, to wie każde dziecko). Opuścił Ludwika II Bawarskiego i generała Sikorskiego, ale nie zapomniał o watykańskiej konspiracji uniemożliwiającej wykazanie prawdziwej roli, jaką Maria Magdalena odegrała w życiu Jezusa. Chwała Bogu, że mamy Dana Browna, niestrudzonego kodołamacza… Najnowsza teoria, …
Wyświetlono 25% materiału - 302 słów. Całość materiału zawiera 1209 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się