Czwartek, 26 września 2019
Rozmowa z tłumaczką Martą Jordan
W 2019 roku obchodzimy 105. rocznicę urodzin Julia Cortázara oraz 35. rocznicę śmierci Wielkiego Kronopia. Z tej okazji warto przypomnieć o tym prozaiku, poecie, tłumaczu, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli boomu literatury latynoamerykańskiej. – W tym roku przypadają kolejne rocznice związane z Cortázarem. Na próżno jednak szukać w Polsce jakichś inicjatyw z tym związanych… – Rzeczywiście, nie słyszałam o żadnych imprezach czy projektach związanych z tymi datami. Można tylko wspomnieć o wystawie zorganizowanej w krakowskim Bunkrze Sztuki i opatrzonej tytułem „W nocy twarzą ku niebu”, nawiązującym do jednego z jego opowiadań. – Jak zaczęła się twoja przygoda z Cortázarem? – Od konkursu na przekład literacki ogłoszonego w 1974 roku przez miesięcznik „Literatura na Świecie” i tygodnik studencki „ITD”. Na konkurs można było przesłać przekład z dowolnego języka, byle tylko tekst nie był wcześniej tłumaczony ani wydany w Polsce. Byłam wówczas studentką Iberystyki UW, a jedyną książką w języku hiszpańskim, jaką miałam była „Ostatnia runda” Cortázara. Przetłumaczyłam trzy opowiadania z tego tomu, wysłałam je na konkurs i… wygrałam. Od tego zaczęła się moja …
Wyświetlono 25% materiału - 171 słów. Całość materiału zawiera 686 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki