Wtorek, 25 listopada 2014
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2014
Tadeusz Pluciński, Zbigniew Buczkowski i Krzysztof Kowalewski to tercet aktorski, który właśnie powiększył coraz pokaźniejsze grono aktorów piszących. Plucińskiego, bohatera chwilami bardzo interesującej i dowcipnej książki wywiadowczej Magdaleny Adaszewskiej, miałem honor poznać przed ćwierćwieczem. Ba, zdarzyło mi się nieraz nocować – z kim, przemilczę – w jego ówczesnym lokum (plomba przy ulicy Wilczej, pomiędzy Kruczą a Mokotowską). Ucztowałem też we wcześniejszym mieszkaniu aktora (nieparzysta strona Ogrodowej, nieopodal Wroniej), nabytym przez korespondenta fińskich mediów, w związku z czym kluczowe role w biesiadzie odgrywały Vodka of Finland oraz czekolada Fazer. Tytuł „Na wieki wieków amant” (Prószyński i S-ka), powiela przydomek aktora. Dwie dekady temu co nieco na temat pań w jego życiu ujawnił Witold Filler w publikacji pt. „Tylko dla mężczyzn”. Tam Pluciński był dyskretniejszy, a teraz – zgodnie z duchem czasów – lekceważy starorzymską zasadę nomina sunt odiosa, toteż poznajemy kolejne damy jego serca: Alinę Janowską, Bożenę Brun-Barańską, Ilonę Stawińską, Kalinę Jędrusik, Krystynę Mazurównę oraz Jolantę Wołlejko, aczkolwiek zastrzega, że nie jest to lista kompletna. Nie zdradza też swego sposobu na kobiety, za to relacjonuje podryw operatora filmowego Mieczysława Jahody: „Pewna dama nie dała się od razu zaprosić do łóżka. Siłą zaciągnęła go do restauracji i zamówiła pełną kartę dań: od dewolaja po melbę. Na pełne przerażenia pytanie Jahody, czy zawsze ma taki apetyt, odpowiedziała słodko: »Nie, tylko wówczas, kiedy mam okres«”. Z autopsji przytacza zaś następującą dykteryjkę: „Spotkałem kiedyś przed klubem SPATiF Annę Chodakowską. Przywitaliśmy się. Ania powiedziała: »Tadziu, śniłeś mi się dzisiaj«. Zapytałem: »Nago?«. »Nie« – odparła lekko speszona. Pokręciłam głową: »W takim razie to nie byłem ja«”. Ale książka uderza też w poważniejsze tony. Kiedy indagowany dzieli się wzruszającym wspomnieniem o swym najlepszym przyjacielu …
Wyświetlono 25% materiału - 276 słów. Całość materiału zawiera 1107 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się